مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان یزد اعلام کرد: پارسال، 65 تن ماهی قزل‌آلا در 10 درصد از استخرهای ذخیره آب کشاورزی شهرستان خاتم تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

به گزارش خبرگزاری موج، «سید یحیی سادات اخوی» در این رابطه خاطرنشان کرد: در سال گذشته در 38 استخر ذخیره آب کشاورزی شهرستان خاتم که مستعد پرورش ماهی بودند، تولید ماهی قزل‌آلا را شاهد بودیم که طی آن 65 تن ماهی حاصل شد و سودی بالغ به یک میلیارد و 450 میلیون ریال را عاید بهره‌برداران کرد.

وی با اشاره به این که آنچه در آبزی‌پروری از طریق استخرهای ذخیره آب کشاورزی قابل توجه است، استفاده از آب مورد مصرف کشاورزی در سیستم آبزی‌پروری است که در این روش هیچ‌گونه هزینه اضافه‌ای در خصوص مصرف آب متوجه کشاورز نخواهد بود و علاوه بر آن بهره‌برداران می توانند از کود حاصله نیز جهت استحصال محصول با کیفیت استفاده کنند.

سادات اخوی یکی از دلایل استقبال ضعیف کشاورزان از این سیستم را خاموشی چاه‌های کشاورزی منطقه در دو دوره 15 روزه طی فصل زمستان جهت ترمیم سفره‌های آب زیرزمینی دانست که امکان بروز تلفات ماهی را در استخرها بالا برد و از این رو لازم است تا با مراجع مربوطه در این رابطه رایزنی‌های لازم را انجام دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج