مدیرعامل منطقه آزاد ماکو گفت: رشد مناطق آزاد در گروی تولید و اشتغال است.

حسین فروزان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با بیان اینکه از چند سال پیش منطقه آزاد ماکو به شهری ویژه اقتصادی تبدیل شده است گفت: امسال خط مشی منطقه آزاد ماکو مشخص شده است و طبق نام گذاری امسال رهبری تولید و اشتغال باید در راس همه امورمان قرار بگیرد.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو یاد آور شد:به همین دلیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاوتی طبق دستورعملی که به مناطق آزاد داده  است باید برنامه ریزی های ما در همین راستا باشد تا شرمنده مقام معظم رهبری نشویم.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج که برخی از فعالین در عرصه قاچاق می گویند  ماکو محلی برای قاچاقچیان و افراد سود جو شده است تصریح کرد:موضوع قاچاق بحثی از قدیم بوده و است ولی بین قاچاق در منطقه آزاد ماکو با ماکو فرق اساسی وجود دارد.مسوول رسیدگی به قاچاق در کشور سازمان گمرک است و در ورودی مرزهای کشور رسیدگی به  ورود و خروج کالا صورت می گیرد ولی رسیدگی  منطقه آزاد ماکو بعد از سازمان گمرک است.

وی درباره رسیدگی منطقه آزاد ماکو به بحث قاچاق عنوان کرد: تمام تلاش منطقه آزاد ماکو برای ریشه کن کردن قاچاق بوده وهست از همین رو داخل  گمرک بازرگان که خیلی گمرک شلوغ و در بخش هایی که فساد در آن راه می افتاد نفوذ کردیم  تا جلوی آن را بگیریم.

به گفته فروزان  داخل منطقه را کمی آزادتر کردیم و به همین دلیل پایانه صادراتی ساختیم و انبارهایی بزرگی را احداث کردیم تا بخشی از موضوعات در پایانه صادراتی راه یابد تا گمرک بازرگان کمی خلوت تر شوند وقتی خلوت تر شود مطمئنا فساد و قاچاق در آنجا کم تر رخ می دهد.

شایان ذکر است مرز بازرگان از مهمترین نقاط گمرک ایران در فاصله‌ی یک کیلومتری شهر بازرگان واقع در شهرستان ماکو قرار دارد و مهمترین گمرک زمینی کشور به حساب می آید و بعنوان دروازه اروپا یا پیشانی ایران بشمار می‌رود که صدها کامیون ترانزیتی و سواری از این شهر مرزی و قدیمی تردد می نمایند.

وی با اشاره به اینکه رشد مناطق آزاد در گروی تولید است افزود:تولید در کشورمان زمانی رخ می دهد که قاچاق وجود نداشته باشد وقتی 6 میلیارد دلار قاچاق لباس و لوازم آرایش داریم چگونه می توانیم تولید داشته باشیم ؟وقتی قاچاق ارزان تر از تولید در داخل کشورمان است خوب سود جویان به سمت قاچاق می روند باید به این موضوع اساسی فکر کرد تا به نتایج درستی برسیم.

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: تمام دغدغه ما قاچاق کالا در مناطق آزاد است و اعتقاد داریم تا زمانی که قاچاق در کشورمان وجود داشته باشد مناطق آزاد رشد نخواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج