سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با بیان این‌که جایگاه نخست رشد کمیت علم دنیا هنوز در دست ایران است، گفت: بررسی پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) نشان می‌دهد که رشد کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ به ۱۷.۵ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: بررسی پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) نشان می‌دهد که کمیت تولید علم کشور از ۳۸ هزار و ۱۰۷ مدرک در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۴۴ هزار و ۷۸۲ مدرک در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. بدین ترتیب رشد کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵ به ۱۷.۵ درصد رسید. بررسی ۲۵ کشوری که بیشتر کمیت تولید علم دنیا را تولید می‌کنند، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران هنوز در جایگاه نخست رشد کمیت تولید علم دنیا قرار دارد.

دهقانی افزود: لازم به ذکر است که اطلاعات سال ۲۰۱۶ میلادی هنوز در حال کامل شدن است. علت کامل نبودن اطلاعات سال ۲۰۱۶ میلادی را باید در پدیده تاخیر در نشر و همچنین تاخیر در نمایه‌سازی مدارک در پایگاه‌های استنادی جستجو کرد.

سرپرست ISC تصریح کرد: بعد از ایران روسیه بیشترین رشد کمیت تولید علم دنیا را داشته است. رشد کمیت تولید علم روسیه ۱۳.۴ درصد است. لهستان، هند، ترکیه، چین، اسکاتلند، استرالیا، سوئد، اتریش، برزیل، دانمارک، انگلستان، سوئیس، هلند و آلمان در زمره کشورهایی قرار داشته‌اند که رشد آنها مثبت بوده است. رشد کمیت تولید علم در این کشورها به ترتیب بین ۷ تا ۱ درصد بوده است.

 

 

کمیت تولید علم

 

رشد

۲۰۱۵

۲۰۱۶

 

۱۷.۵%

۳۸۱۰۷

۴۴۷۸۲

ایران

۱۳.۴%

۵۲۵۹۴

۵۹۶۵۵

روسیه

۶.۸%

۳۹۱۶۵

۴۱۸۳۹

لهستان

۶%

۱۰۴۹۸۵

۱۱۱۲۳۷

هند

۵.۴%

۴۴۰۷۸

۴۶۴۶۴

ترکیه

۵.۳%

۳۸۹۳۱۴

۴۱۰۰۷۵

چین

۴.۵%

۲۳۳۳۷

۲۴۳۸۵

اسکاتلند

۴.۱%

۹۱۸۱۳

۹۵۵۳۵

استرالیا

۳.۹%

۳۷۱۹۰

۳۸۶۵۶

سوئد

۳%

۲۳۷۶۵

۲۴۵۲۸

اتریش

۳%

۶۲۵۹۱

۶۴۴۶۲

برزیل

۳%

۲۵۶۱۰

۲۶۳۶۸

دانمارک

۲.۶%

۱۶۷۰۶۲

۱۷۱۴۰۸

انگلستان

۱.۹%

۴۲۸۳۵

۴۳۶۵۸

سوئیس

۱.۷%

۵۶۵۸۵

۵۷۵۵۹

هلند

۰.۸%

۱۵۸۶۵۲

۱۵۹۹۶۹

آلمان

۰%

۸۸۸۶۴

۸۸۹۰۸

اسپانیا

۰%

۳۲۲۰۶

۳۲۱۳۸

بلژیک

۰%

۶۴۹۷۰۱

۶۴۷۵۱۷

آمریکا

۰%

۱۰۶۱۵۴

۱۰۵۷۸۸

ایتالیا

-۱%

۱۰۲۶۱۰

۱۰۱۹۱۲

کانادا

-۱%

۱۱۳۱۷۱

۱۱۱۸۴۷

ژاپن

-۱%

۱۰۹۳۲۶

۱۰۸۰۲۶

فرانسه

-۲%

۷۵۴۹۶

۷۴۳۶۰

کره جنوبی

-۴%

۳۶۶۲۵

۳۵۱۶۲

تایوان

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر افزایش کمیت تولید علم کشور، سهم ایران نیز از کل کمیت تولید علم دنیا از ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۱.۷ درصد در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش یافته است. بر اساس پایگاه استنادی آی.اس.آی و به لحاظ کمیت تولید علم، جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان اسلام رتبه دوم را در اختیار دارد. هر چند بر اساس پایگاه استنادی اسکوپوس چه در منطقه و چه در جهان اسلام از لحاظ رتبه کمیت تولید علم جایگاه نخست را در اختیار داریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج