معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد گفت: صادرات محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۵ نزدیک به پنج میلیارد و ۶۸۶ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده با اشاره به ارزآوری پنج میلیارد و ۶۸۶ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۵ خاطرنشان کرد:بیش از پنج میلیون و ۸۱۲ هزار تن محصولات کشاورزی در سال ۹۵ از کشور صادر شده که نسبت به سال قبل از آن به لحاظ وزنی ۲۱.۷۷ درصد و از نظر ارزشی ۳.۶۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: سهم صادرات بخش کشاورزی از کل صادرات غیرنفتی به لحاظ وزنی ۴.۴۸ درصد و از نظر ارزشی ۱۲.۹۷ درصد است.

بخشنده بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی به لحاظ وزنی را مربوط به زیر بخش زراعی با سهم ۶۳.۴۸ درصد، باغی با سهم ۲۱.۰۵ درصد، دام و طیور با سهم ۱۳.۴۳ درصد اعلام کرد.

وی ادامه داد: از نظر ارزشی نیز بیشترین میزان سهم صادرات را زیر بخش باغی با سهم ۴۷.۴۵ درصد، زراعی ۲۳.۳ درصد و دام و طیور با سهم ۲۲.۱۲ درصد به خود اختصاص داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اقلام عمده صادراتی به لحاظ وزنی در سال ۹۵ را هندوانه، سیب زمینی تازه یا سرد کرده، گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، سیب تازه، پیاز و موسیر عنوان کرد و افزود:اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی از نظر ارزشی شامل پسته با پوست به میزان ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار، رب گوجه فرنگی ۲۰۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار، مغز پسته تازه یا خشک ۲۰۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، زعفران در بسته بندی بیش از ۳۰ گرم به میزان ۱۹۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بوده است.

بخشنده در ادامه به کاهش واردات محصولات کشاورزی در سال ۹۵ اشاره و تصریح کرد: میزان واردات بخش کشاورزی در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ به لحاظ وزنی ۵.۷۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۱.۱۵ درصد کاهش داشته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج