معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با استفاده از ظرفیت های سواحل باید برای توسعه پرورش ماهی و میگو بهره برداری بهینه نمائیم

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان شیلات ایران صالحی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران امروز یکشنبه در همایش " روز ملی خلیج فارس و ایده های نوین در توسعه سواحل جنوب کشور" با اعلام این خبر گفت:

بهره برداری پایدار از ذخایر آبزیان و توجه به صید فراساحلی در اقیانوس هند از رویکردهای شیلات ایران در راستای اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است.

وی افزود: با استفاده از ظرفیت های سواحل باید برای توسعه پرورش ماهی و میگو بهره برداری بهینه نمائیم.

صالحی گفت: براساس مطالعات انجام شده توسط یک شرکت نروژی سواحل ایران ظرفیت حدود یک میلیون تن پرورش ماهی در قفس را دارد که تا سال 1400 باید 200 هزار تن ماهی به همین روش در ایران تولید شود.

وی در ادامه افزود: توجه به ارزش افزوده  و کاهش ضایعات از دیگر اهداف توسعه شیلات در سواحل به ویژه جنوب است و با توجه به توسعه مکران امید می رود با پروژه های شیلاتی محرومیت زدایی از ساحل نشینان جنوب بیشتر از گذشته انجام شود.

صالحی که در روز ملی خلیج فارس در محل سالن آمفی تئاتر سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در تهران حول محور "خلیج فارس – منابع و معادن طبیعی و اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال" سخنرانی می کرد در رابطه با وضعیت شیلات افزود: ظرفیت پرورش ماهی در قفس در آب های جنوب و شمال 910 تن می باشد که براساس ابلاغیه فرماندهی اقتصاد مقاومتی پروژه پرورش ماهی در قفس از پروژه های مصوب اقتصاد مقاومتی در وزارت جهادکشاورزی بوده که با توسعه آن به ویژه در آب ها و سواحل جنوب محرومیت زدایی، تولید، اشتغال و افزایش سرانه مصرف آبزیان از دستاوردهای ارزنده آن محسوب می شود.

وی تولیدات شیلاتی در سال 1395 را یک میلیون و هفتاد هزار تن اعلام کرد و افزود: سرانه مصرف آبزیان در کشور ما 6/10 کیلوگرم است در حالی که متوسط مصرف آبزیان در دنیا 20 کیلوگرم است.

صالحی افزود: در سال 92 روند اشتغال در زیربخش شیلات 208 هزار نفر بود که در پایان سال 1395 به 230  هزار نفر رسیده است.

وی در پایان ارزش صادارت آبزیان در سال 95 را از ایران 412 میلیون دلار به بازارهای جهانی اعلام کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج