پسته کاران کالیفرنیا به سختی در حال لابی گری هستند تا تعرفه های بالای وضع شده بر پسته وارداتی ایرانی به آمریکا حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه خبری ساکرامنتو بی، در حالی که در طی دهه های گذشته رقابت و دشمنی همواره بر روابط بین ایران و آمریکا سایه افکنده، اکنون پسته به محل رقابت جدید برای این دو کشور تبدیل شده است.

در حالی که دو کشور در تلاشند تا روابط جدید خود را بعد از  اجرای برجام مجددا تعریف کنند، تولید کنندگان پسته در کالیفرنیای آمریکا هدف دیگری را دنبال می کنند.

آنها به سختی در حال لابی گری هستند تا تعرفه های بالای وضع شده بر پسته وارداتی ایرانی به آمریکا حفظ شود. ایرانی ها امیدوارند که تعرفه 241 درصدی ای که از دهه 1980 میلادی امکان رقابت پسته ایران در بازار آمریکا را سلب کرده، برداشته شود. مقامات دولت فدرال آمریکا به زودی باید در این باره تصمیم گیری کنند.

مردیت برادبنت، کمیسیونر کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا در یک جلسه استماع از یک تاجر ایرانی پرسید: «شما چگونه می توانید به ما اطمینان دهید که از گشایش بازار آمریکا سوء استفاده نخواهید کرد؟

حسین دنیس کتابی، تاجر ایرانی در پاسخ به این سوال گفت، صنعت پسته ایران تنها تاثیری ناچیز بر بازار آمریکا خواهد داشت.

کتابی افزود: «رقابت یک رقابت سالم است. این چیز خوبی است... این رقابت از سال 1985 تاکنون برقرار نبوده است.»

در این جلسه، فعالان صنعت پسته کالیفرنیا، نسبت به افزایش سهم پسته ایران در بازار جهانی هشدار دادند.

ریچارد ماتوئیان، مدیر اتحادیه پسته کاران آمریکا در این جلسه گفت: «شکی نیست که اگر محصول ارزان قیمت وارد بازار شود، حتی اگر کیفیت پایین تری داشته باشد و از کشوری دیگر آمده باشد، سوددهی پسته کاران کاهش خواهد یافت و سود آوری اقتصادی این صنعت در معرض خطر قرار خواهد گرفت.»

به گفته این کمیسیون تجاری، همه اتفاق نظر دارند که صنعت پسته آمریکا که در دره سن خواکین ریشه دارد، از دهه 1980 میلادی یعنی زمانی که واردات پسته ایرانی به آمریکا کاهش یافت، شکوفا شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج