اقتصاد آمریکا در سه ماهه نخست سال میلادی جاری که رشد هزینه مصرف کنندگان راکد بود، با ضعیف‌ترین روند در سه سال گذشته توسعه یافت.

به گزارش خبرگزاری موج، وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه نخست سال میلادی جاری ۰.۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ رشد کرد که ضعیف‌ترین عملکرد از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۴ بود.

اما رشد اقتصادی ضعیف سه ماهه اول، تصویر واقعی از سلامت اقتصاد آمریکا نیست، زیرا در شرایطی که بازار کار به اشتغال کامل نزدیک شده و سرمایه گذاری تجاری روی تجهیزات، قوی‌ترین رشد را از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ داشت، رشد دستمزد در سه ماهه اول با سریع‌ترین روند در ۱۰ سال گذشته رشد کرد. همچنین اعتماد مصرفی و تجاری که به بالاترین رکورد چند سال اخیر نزدیک شده، منعکس کننده استحکام اقتصاد است.

با این همه آمار اقتصادی ضعیف در ابتدای سال، خبر بدی برای بلندپروازی‌های دولت ترامپ برای رشد اقتصادی قابل توجه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا وعده داده است با افزایش هزینه بر روی زیرساخت، کاهش نرخ مالیات و تسهیل مقررات، رشد اقتصادی سالانه را به چهار درصد افزایش دهد. کاخ سفید چهارشنبه گذشته یک برنامه مالیاتی پیشنهاد کرد که شامل کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها از ۳۵ به ۱۵ درصد بود اما هیچ جزئیاتی ارایه نکرد.

اقتصاددانان با توجه به بهره‌وری ضعیف و کمبود نیرو در برخی از بخش‌ها، تردید دارند که تدابیر محرک مالی دولت آمریکا در صورت تحقق موفق شود رشد اقتصادی را تقویت کند.

هزینه مصرفی که در بیش از دو سوم فعالیت اقتصادی آمریکا سهم دارد، تنها ۰.۳ درصد رشد کرد که ضعیف‌ترین روند از سه ماهه چهارم سال ۲۰۰۹ و در مقایسه با رشد ۳.۵ درصد در سه ماهه چهارم سال گذشته بود.

وزارت کار آمریکا در گزارش جداگانه‌ای اعلام کرد که دستمزد بخش خصوصی پس از رشد ۰.۵ درصد در سه ماهه چهارم سال میلادی گذشته، ۰.۹ درصد در سه ماهه نخست رشد کرده که بزرگترین افزایش در ۱۰ سال گذشته بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا پیش از این تولید ناخالص داخلی سه ماهه را پرنوسان توصیف کرده بود. بانک مرکزی آمریکا نرخهای بهره را در مارس به میزان یک چهارم درصد افزایش داد و دو دور دیگر افزایش نرخ‌های بهره را در سال میلادی جاری پیش بینی کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج