بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود ،رشد اقتصادی هند را درسال 2017 میلادی 7.2 درصد پیش بینی کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، در این گزارش که روز دوشنبه در رسانه های هند منتشر شد آمده است رشد اقتصادی هند در سالهای آینده ادامه می یابد و در سال 2019 به 7.7 درصد می رسد.
بانک جهانی،اجرای صحیح لایحه محصولات و خدمات مالیاتی را در بهبود عملکرد اقتصادی هند بسیار تاثیر گذار دانسته اضافه کرده است این کشور همچنان در سالهای آینده با چالش کاهش فقر در برابر رشد اقتصادی مواجه خواهد بود.
بر اساس گزارش بانک جهانی، جنوب آسیا، دارای بیشترین رشد اقتصادی در جهان است و انتظار می رود، رشد اقتصادی این منطقه از 6.7 درصد در سال 2016 به 6.8 درصد در سال 2017 و پس از آن به 7.2 درصد در سال 2018 افزایش یابد.
پیش از این،بانک جهانی ،رشد اقتصادی هند را در سال 2016 به دلیل اجرای طرح مبارزه با پول سیاه دولت 6.8 درصد اعلام کرده بود.
بانک جهانی در ماه ژانویه سالجاری میلادی با انتشار گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی هند در پی مبارزه دولت با پول سیاه ،کاهش مصرف و سرمایه گذاری خصوصی و محدودیت های اعتباری ایجاد شده کاهش می یابد.
بانک جهانی معتقد است که مبارزه با پول سیاه در کوتاه مدت بر کسب و کار و اقتصاد داخلی هند تاثیر منفی خواهد گذاشت.
کارشناسان بانک جهانی می گویند خارج کردن اسکناس های درشت از گردش پولی و جایگزینی آنها می تواند روند اصلاحات اقتصادی در هند را با مشکل مواجه کند.
در بخش دیگری از گزارش بانک جهانی آمده است اصلاحات اقتصادی شامل تصویب لایحه ورشکستگی و اعسار، آزاد سازی قوانین سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش های مختلف، تصویب لایحه اصلاح شده محصولات و خدمات مالیاتی( GST) و توافق میان دولت و بانک مرکزی در چارچوب سیاست های پولی در خصوص ایجاد یک کمیته سیاست های پولی و توافق در مورد نرخ تورم انعطاف پذیر می تواند باعث افزایش رشد اقتصادی هند شود.
دولت هند سه شنبه هشتم نوامبر(18 آبان)در پیام فوری تلویزیونی اعلام کرد که اسکناس های 500 و 1000 روپیه ای از روز چهارشنبه از گردش پولی خارج می شود.
مودی، دلیل این تصمیم فوری را مبارزه با اسکناس های تقلبی ،پول سیاه ،فساد و تروریسم بر اقتصاد عنوان کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج