معاون وزیر نیرو با اشاره به راه اندازی 5 نیروگاه تولید برق از زباله در کشور گفت: سال 96 میزان ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور به حدود 700 تا 850 مگاوات می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت نیرو، سیدمحمد صادق‌زاده افزود: حدود 90 درصد از این میزان ظرفیت تولیدی در بخش بادی و خورشیدی خواهد بود و بقیه نیز به نیروگاه‌های زمین گرمایی، زیست توده و... تعلق خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: عمده این نیروگاه در ظرفیت‌های ۱۰، 20 تا 30 مگاواتی در سراسر کشور است و مزیت عمده احداث این نوع نیرگاه ها این است که تلفات چندانی در حوزه انتقال برق نخواهند داشت.

صادق زاده با اشاره به ساخت نیروگاه‌های زباله سوز در کشور، گفت: 5 نیروگاه تولید برق از زباله در کشور راه اندازی شده که در مجموع حدود 9 مگاوات ظرفیت تولید برق خواهند داشت. عمده این نیروگاه‌ها در شمال کشور است و تفاوت آن با سایر نیروگاه‌ها وابستگی آن‌ها با اقتصاد تأمین زباله است.

مدیرعامل ساتبا اضافه کرد: معمولاً در دنیا روال این است که در ساخت این نوع نیروگاه‌ها نهادهای دیگری چون شهرداری‌ها و نهادهای زیست محیطی مشارکت دارند، اما متأسفانه تاکنون این نهادها در ایران برای همکاری و سرمایه گذاری در این زمینه اعلام امادگی نکرده‌اند.

وی گفت: میزان درخواست سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور حدود 3 میلیارد دلار بوده که البته تاکنون تنها بخشی از آن محقق شده است.

صادق‌زاده افزود: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر برای مدیریت بار تابستان 96 حدود 450 مگاوات است که حدود 100 مگاوات آن خورشیدی است و در سه ماهه اول سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج