تولید از میدان نفتی آذر که یکی از پرچالش‎ترین میدان‎های ایران از نظر حفاری و ساختار زمین شناسی و همچنین یک میدان مشترک با عراق به شمار می رود در بهار امسال به ٣٠ هزار بشکه در روز می‎رسد و تولید ٦٥ هزار بشکه‎ای از این نیز در سال ٩٧ عملیاتی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، سید نورالدین شهنازی زاده، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت در روزهای پایانی سال 1395 اعلام کرد قرارداد توسعه میدان نفتی آذر به صورت بیع متقابل با شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی وزارت نفت بسته شده و سرمایه مورد نیاز برای توسعه این میدان یک میلیارد و 243 میلیون یورو و 205 میلیارد تومان است که 205 میلیارد تومان آن از منابع داخلی تامین می‌شود .

به گفته وی از این میدان 65 هزار بشکه در طول روز تولید می‌شود و دو تولید زودهنگام دارد که در تولید زودهنگام نخست آن 15 هزار بشکه و در تولید زودهنگام آن 15 هزار بشکه تا اسفندماه تولید خواهد شد. 15000 بشکه بعدی تا پایان اردیبهشت و 65000 هزار بشکه تا ابتدای سال 97 محقق خواهد شد . در این میدان 19 حلقه چاه وجود دارد که حفر 9 چاه آن انجام شده و 4 چاه آن در دست اقدام است

مرحله نخست تولید زودهنگام میدان مشترک آذر با ظرفیت روزانه ١٥ هزار بشکه ٢٤ اسفندماه آغاز و اعلام شد برای فراورش نفت میدان آذر از ظرفیت خالی واحد بهره بردای میدان دهلران استفاه می‌شود و نفت این میدان مشترک با خط لوله‌ای به طول حدود ١٣٠ کیلومتر به این واحد بهره برداری انتقال می‌یابد . نفت خام تولیدی میدان آذر از نوع سبک با API حدود ٣٢ تا ٣٣ است و ضریب برداشت نفت از این میدان بر اساس طرح توسعه فعلی، 16 درصد برآورد شده است .

بر اساس این گزارش، میدان آذر یکی از میدان های مشترک با عراق است که 2 میلیارد و 500 میلیون بشکه نفت درجا دارد. این میدان در بلوک اناران در دماغه کوه های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در جنوب غربی ایلام) میان 2 شهر مهران و دهلران واقع شده است .

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج