تخفیفات گمرکی سامسونگ با تقاضای مستقیم وزارت صنعت، معدن و تجارت سر به فلک کشیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، دیروز خبرگزاری فارس اعلام کرد 5 شرکت اصلی و وابسته به لوازم خانگی سامسونگ با دور زدن قانون مرتکب تخلف 336 میلیارد تومانی شدند که با جریمه نزدیک به 1500 میلیارد تومان رو به رو خواهند شد.

در عین حال، خبرگزاری موج به اسناد بسیار زیادی دست پیدا کرده که نشان می دهد شرکت اصلی سامسونگ در ایران، تخفیف های گمرکی بسیار کلان چند هزار میلیاردی با نامه رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت از گمرک ایران گرفته است. 

با این وجود امروز گمرک جمهوری اسلامی ایران 5 شرکت اصلی و وابسته به یک برند لوازم خانگی و برقی کره‌ای را با توجه دور زدن قانون متخلف اعلام کرد.

براساس گزارش‌های کارشناسی و نظارتی گمرک، این برند معروف کره‌ای که در زمینه لوازم خانگی فعال است، مرتکب تخلف گمرکی شده است.

بر پایه این اطلاعات، 5 شرکت اصلی و وابسته برند لوام خانگی سامسونگ کره‌ای با دور زدن قانون امور گمرکی و واردات کالا با پرداخت تعرفه پایین‌تر از اصل آن، تخلف داشته‌اند.

در بررسی‌های انجام شده از حدود 500 اظهارنامه شرکت‌های وابسته درب، کابین، بدنه، کمپرسور، کندانسور، اجزا و قطعات پلاستیکی و غیرپلاستیکی وارد شده که با تجمیع این موارد مشمول پرداخت تعرفه کامل می‌شود. مبلغ تفاوت کالاهای اظهار شده با رعایت ماخذ تعرفه گروه کالایی دهم برای یخچال و فریزر بالغ بر 3 هزار و 362 میلیارد و 291 میلیون ریال بوده است.

طبق ماده 143 قانون امور گمرکی از 30 درصد تا 7 برابر مابه‌التفاوت ثبت شده، یعنی 100 تا 2353 میلیارد تومان شرکت سامسونگ باید جریمه بپردازد. میانگین جریمه این تخلف گمرکی به همراه اصل آن حدود 1500 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

براساس این گزارش، بخشی از این اظهارنامه‌ها مربوط به سال‌های 93، 94 و 95 بوده که از گمرکات شهید رجایی، چابهار، فرودگاه امام خمینی به کشور وارد شده است. در این شگرد متخلفانه، یخچال و فریزر کامل به صورت قطعات منفصله از گمرکات متعدد به کشور وارد شده است، در حالی که این شرکت وارد کننده کره‌ای باید حقوق ورودی کامل کالا را پرداخت می‌کرد. بدین ترتیب حقوق بیت المال در اخذ عوارض تضییع شده است. همچنین حقوق ورودی اجزا و قطعات منفصله یخچال از 32 تا 45 درصد بوده که با لحاظ اولویت گروه کالایی دهم باید با تعرفه 76 درصدی پرداخت می‌شد.

این اخبار در حالی اعلام می شود که پیش از این در اسناد متعددی، شرکت تکوین الکترونیک، نماینده اصلی سامسونگ در ایران که حمیدرضا هاشم نیا، صاحب و سهامدار اصلی آن به شمار می رود، تخفیفات میلیاردی برای واردات قطعات از گمرک گرفته است. این تخفیف ها بنا به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده که برخی از اسناد تخفیف های این شرکت قبلا در خبرگزاری موج منتشر شده بود و انتشار این اسناد هم ادامه دارد.

سند تخلفات میلیاردی سامسونگ

سند دیگری از تخفیفات میلیاردی گمرکی شرکت سامسونگ

گزارش های قبلی موج درباره سامسونگ را در لینک های زیر بخوانید.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج