در همایش چشم انداز بازار پول و سرمایه، نرخ سود بانکی تعادلی نرخ ارز و انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه در سال 96 مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری موج به‌ نقل از روابط‌ عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، رئیس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان در همایش چشم‌انداز بازار پول و سرمایه در سال 96 اظهار داشت: اتاق بازرگانی اصفهان با راه‌اندازی اتاق بورس خواستار تشویق شرکت‌های اقتصادی به عضویت در بورس است.

قاسم علی جباری با اشاره به فعالیت 8 هزار و 500 واحد صنعتی استان اصفهان گفت: از این تعداد 46 شرکت از استان اصفهان در بورس حضور دارند که سهم بسیار اندک شرکت‌های استان در بازار بورس است.

وی خواستار تسهیل حضور بنگاه‌های متوسط و کوچک اقتصادی استان اصفهان در بازار بورس شد و گفت: بسیاری از شرکت‌های فعلی استان نیمه خصوصی در بازار بورس حضور دارند و زمینه برای حضور شرکت‌های خصوصی در بازار باید فراهم شود.

رئیس کمیسیون حمایت از سرمایه گذاری اتاق بازرگانی اصفهان تاکید کرد: حضور واحدهای تولیدی در بورس می‌تواند تامین مالی از طریق این بازار را آسان‌تر و ارزان‌تر از بانک‌ها در پی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: واحدهای تولیدی توان پرداخت نرخ بهره بانکی 23 الی 27 درصد را ندارند و این در حالی است که بورس می‌تواند تسهیلات ارزان‌تر از بانک‌ها برای تامین مالی این واحدها تامین کند.

رئیس گروه پایش اداره تطبیق بانک مرکزی در این همایش با اشاره به چشم انداز بازار پول گفت: پس از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی روابط بین بانکی (سوئیفت) بانک‌های ایران برقرار شده است.

مهدی کاظمیان افزود: برقراری ارتباط کارگزاری بین بانک‌ها تابعی از مقررات و ضوابط جدیدی شده ‌که بانک‌ها بایستی تک تک آنان را رعایت کنند تا بتوانند ارتباطات بین المللی با سایر بانک‌ها برقرار کنند.

وی پولشویی را یکی از دغدغه بانک‌ها برشمرد و گفت: بررسی گردش مالی اعضا و جلوگیری از پول‌شویی توسط مشتریان یکی از پارامترهای مهم نظام بانکی بین الملل است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج