در روزهای اخیر اصرار عجیب وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حذف گمرک از روند واردات در بین اهالی صنعت و تجارت، سئوال برانگیز شده است. خبرگزاری موج بنا به رسالت اطلاع رسانی و شفاف سازی خود یکی از هزاران دلایل این اصرار را بررسی می کند.

به گزارش خبرگزاری موج، در روزهای اخیر، برخی از اخبار و اسناد و حتی نامه نگاری ها بین محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، فضای رسانه ای کشور را تحت الشعاع خود قرار داده است.

در این نامه ها، وزیر صنعت از مسئولان ارشد دولتی خواسته تا گمرک را نادیده بگیرند و تا می توانند بازار واردات را داغ کنند.

نامه وزیر صنعت

(تصویر شماره یک: نامه محمدرضا نعمت زاده)

پرسش اینجاست که چرا باید وزیر صنعت این چنین بی محابا برای حذف گمرک از فرآیند واردات، دست به نامه نگاری بزند که البته این نامه نگاری ها، این روزها تبدیل به پای ثابت رسانه های دوستدار دولت شده است.

خبرگزاری موج؛ بنا به رسالت اطلاع رسانی حرفه ای خود، گوشه ای از اصرار مسئولان وزارت صنعت برای حذف گمرک را برای مخاطبانش روشن می کند. در سندی که پیش روست، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان تهران برای یکی از شرکت های خصوصی که نمایندگی رسمی برند کره ای سامسونگ در ایران را دارد (تکوین الکترونیک با سهامداری عمده محمدرضا هاشم نیا) درخواست معافیت از واردات را در ابعاد میلیاردی کرده است.

طبق این سند، مس فروش، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، درخواست کرده ارقام میلیاردی ارز "وون" به وارد کننده کره ای سامسونگ تخفیف داده شود.

زمانی که این تخفیف را به نرخ تومان تبدیل می کنیم به ارقام بسیار سنگینی برمی خوریم که بخش دولتی یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به برند سامسونگ کره جنوبی، معافیت گمرکی داده است. که می تواند نابود کننده صنعت و تولید داخل باشد طبق سند زیر وزارت صنعت به واردات کالاهایی به ارزش مبلغی بیش از یک میلیارد "وون" کره جنوبی برای وارد کننده، تحفیف گمرکی قائل شده است. امروز هر یکهزار وون برابر با ۲۸۴۷ تومان است، با تبدیل ارقام ارزش وارداتی این کالا به ریال متوجه می شویم عدد تخفیف گمرکی داده شده سر به فلک می کشد. 

سند تخفیف میلیاردی

(تصویر شماره 2- سند تخفیف میلیاردی تعرفه گمرک به سامسونگ)

به عبارت دیگر رقم تخفیف 1,072,261,145 "وون" واحد پول کره جنوبی برابر با 3 میلیارد و 52 میلیون و 727 هزار و 480 تومان می شود. به عبارت دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت با یک برگه معافیت گمرکی به تاریخ 26 اردیبهشت 95، بیش از 3 میلیارد تومان از حقوق گمرکی را برای یک وارد کننده، تخفیف داده است، که البته این تخفیف را به یکی از مواد قانون امور گمرکی مستند نموده است، لیکن کارشناسان بی طرف در این باره نظر دهند که در این موضوع از یک ماده قانونی به نفع اقتصاد و صنعت کشور استفاده شده یا سو استفاده به نفع یک کمپانی خارجی از فرصت های قانونی را در پی داشته است؟

دامنه این تخفیف ها به هزاران میلیارد تومان بالغ می شود که خبرگزاری موج به ترتیب انتشار، اسناد خیر و بخشش از حقوق گمرکی را به صورت سلسله وار در ادامه تقدیم خوانندگان عزیز خواهد کرد.

در اسناد بیشتری که در روزهای آینده تقدیم مخاطبان می شود، اعداد تخفیف بسیار چشمگیر چند هزار میلیاردی مقابل چشمان شهروندان قرار می گیرد تا مردم قضاوت کنند که چطور یک وارد کننده لوازم خانگی کره ای یعنی کارخانه سامسونگ از حمایتهای عجیب وزارت صنعت، معدن و تجارت بهره مند می شود و تولیدکنندگان لوازم خانگی ایرانی مانند ارج در مسیر ورشکستگی قرار می گیرند.

برای مطالعه بیشتر گزارش (دستور نعمت زاده برای واگذاری ارج به سامسونگ) را بخوانید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج