استاندار همدان مشکل اساسی صادرات محصولات کشاورزی استان را نبود صنایع‌تبدیلی دانست و تصریح کرد: یک میلیون و 250 هزار تن سیب‌زمینی در استان همدان تولید می‌شود اما صنایع‌تبدیلی ندارد در حالیکه صنایع‌تبدیلی کشاورزی ارزش‌افزوده داشته و از ضایعات محصولات کشاورزی جلوگیری می‌کند.

به‌ گزارش خبرگزاری موج، محمدناصر نیک‌بخت چهارشنبه 11 اسفند در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان همدان، با اشاره به اینکه واحد سیب‌زمینی الوند با ظرفیت 300 هزار تن تبدیلی هنوز باقی‌مانده است، بیان کرد: باید کمک کرد صنایع‌تبدیلی تقویت شود تا شاهد صادرات تبدیل شده محصولات کشاورزی باشیم.

نیک‌بخت اظهار کرد: استان همدان استانی کشاورزی است که تولیدات ارزشمندی داشته و اگر تبدیل شوند ارزش‌افزوده پیدا کرده و برای استان منافع زیادی خواهد داشت.

استاندار همدان با تأکید بر افزایش صادرات از گمرکات استان، گفت: افزایش 27 درصدی صادرات استان خوب بوده اما باید بیشتر باشد به طوریکه تا کنون 115 میلیون دلار صادرات از گمرک استان صادر شده در صورتی‌که صادرات کل استان در 11 ماه گذشته 680 میلیون دلار بوده است بنابراین باید تشکل‌ها و انجمن‌های صادراتی تلاش کنند تا صادرات از گمرکات استان همدان صورت گیرد.

وی با اشاره به ثبت جهانی گردو و سیر تصریح کرد: ثبت جهانی سیر و گردو جای خوشحالی دارد و خبر خوبی بود و ثبت جهانی کشمش نیز در دست پیگیری است که به طور قطع به‌زودی شاهد اضافه شدن این محصول به لیست محصولات ثبت جهانی شده استان خواهیم بود.

نیک‌بخت در خصوص پیگیری یارانه کشمش نیز عنوان کرد: مقرر شده تشکلی در این زمینه ایجاد شود تا عواید حاصله در راستای کیفیت تولیدات هزینه شود.

استاندار همدان با بیان اینکه یارانه کشمش ملایر به تأکید و اصرار شخص رئیس جمهور اختصاص داده شد، افزود: دولت تدبیر و امید در شرایطی که مشکلات مالی وجود داشت یارانه خوبی را به کشمش تخصیص داد که جای قدردانی دارد.

نیک‌بخت با بیان اینکه در تشکیل انجمن ملی کشمش پیگیری جدی صورت بگیرد، افزود: تشکیل شرکت زرخیر کار مفیدی بود و باید از این فرصت در راستای حل مسائل و مشکلات صادراتی استان استفاده شود.

وی با اشاره به شرکت در نمایشگاه عراق گفت: شرکت در نمایشگاه عراق کار درستی بود چرا که تأثیرات زیادی در ایجاد ارتباط بین صادرکنندگان و شناخت بازارهای هدف خواهد داشت.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه صادرات اساس اقتصاد مقاومتی است، یادآور شد: باید صادرات را افزایش داد و صادرکنندگان را تشویق کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج