مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: با نگاهی به افق توسعه سواحل مکران در سایه توجه ویژه مقام معظم رهبری و سیاست های دریا محور دولت تدبیر و امید، اهمیت سواحل مکران بیش از پیش گردیده است که این موضوع ضمن جذب سرمایه گذاران، توجه سوء استفاده کنندگان از سواحل و بهره برداران غیر مجاز را نیز به این سواحل جلب کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، بهروز آقایی از پایان عملیات میدانی پروژه پایش و شبیه سازی سواحل مکران در اسفند ماه سال جاری خبر داد و در خصوص محدوده مورد مطالعه و اهدف این پروژه مطالعاتی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی اصلی امور سواحل و دریا، در راستای تکالیف حاکمیتی خود و اجرایی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکران، اقدام به انجام پروژه مطالعاتی پایش و شبیه سازی سواحل مکران کرد.


وی بیان کرد: این پروژه که محدوده عملیاتی آن از خلیج گواتر در مرز بین ایران و پاکستان شروع و تا راس میدانی در مرز استان هرمزگان ادامه دارد، درواقع اولین قدم و سنگ بنای توسعه سواحل مکران محسوب می‌شود که با انجام آن می‌توان به یک بانک اطلاعات جامع مهندسی سواحل در کشور دست یافت.


وی افزود: این پروژه مهم ملی از سال 93 آغاز شده و در پایان سال 95عملیات میدانی آن به اتمام رسیده و پیش بینی می‌شود تا نیمه سال 96 مرحله آنالیز داده‌ها، تهیه گزارش و ترسیم نقشه‌های خروجی انجام و مطالعات مربوطه به تصویب برسد و بمنظور بهره برداری به استان های ساحلی ابلاغ گردد.

آقایی اظهار کرد: پروژه پایش و شبیه سازی سواحل مکران در ادامه مطالعات طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی انجام می‌شود. این مطالعات در سال های قبل توسط سازمان بنادر و دریانوردی در مقیاس بزرگ در محدوه سواحل کشور با هدف تحلیل اطلاعات پایه مهندسی سواحل و سازه های دریایی، شناسایی راهکارها جهت رفع مشکلات موجود در مناطق ساحلی، طبقه بندی مورفولوژی مناطق ساحلی و تعیین کاربری مطلوب اراضی ساحلی، پایش امواج و پیش بینی طوفان های حاره ای در مناطق ساحلی به انجام رسیده است.


مدیر کل بنادر و دریانوردی و دبیر کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان سیستان و بلوچستان گفت: مناطق ساحلی مکران از مهمترین مناطق ساحلی کشور محسوب می شود و به لحاظ دارا بودن پتانسیل های بالقوه، در سال های اخیر بمنظور انجام فعالیت های متنوع از قبیل فعالیت های تجاری، شیلاتی، نفتی،پتروشیمی و گردشگری مورد توجه قرارگرفته است.


آقایی تصریح کرد: با نگاهی به افق توسعه سواحل مکران در سایه توجه ویژه مقام معظم رهبری و سیاست های دریا محور دولت تدبیر و امید ، اهمیت سواحل مکران بیش از پیش گردیده است که این موضوع ضمن جذب سرمایه گذاران، توجه سوء استفاده کنندگان از سواحل و بهره برداران غیر مجاز را نیز به این سواحل جلب کرده و امکان صدور مجوزهای غیر کارشناسی و ناهماهنگ با مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی از طریق برخی ارگان بوجود می آید. ضروری است در این برهه زمانی حساس(آغاز توسعه سواحل مکران)، سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی اصلی سواحل کشور با انجام برنامه ریزی دقیق، ضمن هماهنگ نمودن مراجع تصمیم گیری در حوزه مناطق ساحلی مکران، اهداف عالی دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی را در سواحل مکران محقق نماید.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج