در چهارمین معاملات بورس تهران در این هفته اکثریت روند کاهشی را تجربه کردند اما تعداد زیادی از نمادهای خودرویی توانستند رشد در قیمت پایانی را تجربه کنند. همچنین شاخص کل نیز رشد 11 واحدی را نشان داد.

به گزارش خبرگزاری موج، امروز سه‌شنبه دماسنج بازار سرمایه حدود 11 واحد رشد کرد و به رقم 77 هزار و 602 واحدی رسید. اما شاخص کل هم‌وزن با 20 واحد افت رقم 15 هزار و 691 واحدی را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور نیز 84 واحد بالا رفت و به رقم 85 هزار و 28 واحدی رسید و شاخص بازار اول با 64 واحد رشد رقم 55 هزار و 74 واحدی را تجربه کرد. اما شاخص بازار دوم با افت 291 واحدی روبه‌رو شد و در تراز 165 هزار و 206 واحدی قرار گرفت.

امروز نماد فولاد خراسان با 49 واحد تاثیر منفی در شاخص بیشترین نقش را در نوسانات کاهشی دماسنج بازار برجای گذاشت. پس از این نماد گسترش نفت و گاز پارسیان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت ارتباطات سیار ایران تاثیرات کاهشی در روند نوسان‌های دماسنج بازار داشتند. اما در مقابل سایپا، سرمایه‌گذاری غدیر و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی سعی کردند شاخص را تا حدودی بالا نگه دارد.

امروز در گروه فلزات اساسی اکثریت نمادها روند کاهش در آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی را تجربه کردند هرچند که نمادهایی همچون لوله و ماشین‌سازی ایران، شرکت آهن و فولاد ارفع، فولاد آلیاژ ایران و سرمایه‌گذاری توکافولاد رشد در قیمت پایانی را تجربه کرد.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز شرایط مشابهی دیده می‌شد به‌طوری که اکثریت نمادها در کانال افت در آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی قرار گرفت. در عین حال نمادهای توسعه معدنی و صنعتی صبانور و معدنی و صنعتی گلگهر با روند افزایشی روبه‌رو شدند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شرایط مقداری متفاوت بود. در این گروه تعداد زیادی از نمادها توانستند رشد در قیمت پایانی را تجربه کند هرچند که نمادهایی همچون مهندسی صنعتی روان‌فن‌آور، موتورسازان تراکتورسازی ایران، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، تولیدمحور خودرو، رادیاتور ایران و آهنگری تراکتورسازی ایران شاهد روند کاهشی بودند. جالب این‌که نماد آهنگری تراکتورسازی ایران که دیروز بدون محدودیت در نوسان قیمت بازگشایی شد، در نهایت در روز گذشته نزدیک به 19 درصد رشد را تجربه کرد اما امروز آخرین قیمت معامله‌اش نزدیک به پنج درصد افت را نشان می‌داد.

در گروه محصولات شیمیایی نمادهایی همچون صنایع بهداشتی ساینا، پتروشیمی شازند، نفت و گاز پتروشیمی تامین، سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی سینا، بین‌المللی محصولات پارس، کربن ایران و پتروشیمی مارون با رشد در قیمت پایانی مواجه شدند، اما اکثریت نمادها در این گروه نیز روند کاهشی را تجربه کردند.

فلزی‌ها هم امروز شرایط چندان مساعدی را پشت سر نگذاشتند و اکثریت قریب به اتفاق نمادهای این گروه در کانال کاهشی قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران امروز به رقم 234 میلیارد و 295 میلیون و 600 هزار تومان رسید و حجم معاملات رقم 981 میلیون و 74 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله را تجربه کرد. همچنین تعداد معاملات به رقم 61 هزار و 689 دادوستد رسید.

آیفکس امروز تنها ۰.۰۲ واحد افت را تجربه کرد و با کمی چشم‌پوشی می‌توان گفت در تراز روز گذشته باقی‌ ماند. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم 221 میلیارد و 895 میلیون و 400 هزار تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن 585 میلیون و 790 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 20 هزار و 794 نوبت دادوستد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج