مقامات هندی مدعی شدند طرح بلندپروازانه دولت هند برای توسعه بندر چابهار ایران به‌دلیل تأخیر بیش از حد طرف ایرانی در پیگیری اخذ وام ۱۵۰میلیون دلاری از هند به مانع برخورده است.

به گزارش خبرگزاری موج، مقامات هندی مدعی شدند طرح  بلندپروازانه دولت هند برای توسعه بندر چابهار ایران به‌دلیل تأخیر بیش از حد طرف ایرانی در پیگیری اخذ وام 150میلیون دلاری از هند به مانع برخورده است.

از زمان امضای موافقتنامه اعطای وام جهت توسعه این بندر 8 ماه می‌گذرد، اما بانک صادرات ــ واردات هند (اگزیم بانک) همچنان در انتظار درخواست رسمی سازمان بنادر ایران به‌همراه برنامه این سازمان در مورد چگونگی هزینه کردن این مبلغ است. بر اساس موافقتنامه امضا شده، این قرارداد از روزی که وام پرداخت شود فعال خواهد شد.

یک منبع آگاه هندی که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت: «تاکنون، سازمان بنادر ایران فرم درخواست تکمیل شده خود برای اخذ وام را ارائه نکرده است. طی 8 ماه گذشته تقریباً هر ماه نامه‌های یادآوری از سوی اگزیم بانک به طرف ایرانی ارسال شده است. آخرین نامه یادآوری در هفته اول ماه فوریه ارسال شد».

توسعه بندر چابهار به هند اجازه خواهد داد تا به بازار افغانستان و ذخایر انرژی کشورهای آسیای میانه دسترسی پیدا کند. هند همچنین یک جاده 218 کیلومتری بین دلارام و زرنج در افغانستان احداث کرده که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد. این بندر همچنین می‌تواند موجب تقویت منافع استراتژیک هند در خلیج فارس و تنگه هرمز شود.

یک مقام ایرانی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «تأخیرهای طرف ایرانی به این دلیل است که آنها هیچ پیشنهاد جالبی درباره این پروژه ندارند».

بر اساس مفاد توافق امضاشده بین دو کشور، هند طی 4 ماه نخست دریافت درخواست ایران باید 150 میلیون دلار اعتبار برای توسعه فاز نخست بندر چابهار اختصاص دهد. هند همچنین قصد دارد با تأمین تجهیزاتی به‌ارزش 86 میلیون دلار طی یک و نیم سال، ترمینال‌های باری و کانتینری چابهار را نیز تجهیز نماید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج