رئیس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران 92 درصد تولیدات خود را در داخل به مصرف می رساند و هشت درصد را در بازارهای صادراتی عرضه می کند .

به گزارش خبرگزاری موج، «محمدرضا رضوی» روز دوشنبه در دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم افزود: کاهش سهم صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی از 17 به 14 درصد، تغییر الگوها و تولیدات صنعتی را به برای ورود به دوران انقلاب صنعتی چهارم ضروری ساخته است.

وی افزود: سهم ناچیز صادرات تولیدات، نشانه آن است که با این رویه کسب و کار، نمی توان وضعیت فعلی را ادامه داد. 

رضوی اضافه کرد: برپایه تحولات بزرگی که در جهان اتفاق می افتد، علائم و نشانه های زیادی وجود دارد که دنیا در حال ورود به دوران صنعتی انقلاب چهارم است و وجود هوش های مصنوعی، رباتیک و استفاده از چاپگرهای سه بعدی نشان می دهد که تحولات بزرگی در عرصه های جهانی در حال شکل گیری است. 

وی گفت: امروز جمهوری اسلامی در تولیدات معدنی، فلزی، پتروشیمی، سیمان، سنگ، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و سایر اقلام با محدودیت های زیادی روبرو است و باید با تنظیم نقشه راه مناسب و ایجاد زیرساخت های منتخب، بتوان کشور را برای ورود به این عرصه آماده ساخت. 

این مقام مسئول، استفاده از تولیدات دیجیتال در جهان را مورد تاکید قرار داد و گفت: استفاده از تولیدات دیجیتال به خصوص در حوزه خودروسازی و لوازم خانگی بسیار گسترده شده و کشورمان دیگر نمی تواند با این شرایط به فعالیت های صنعتی خود در عرصه های جهانی به فعالیت خود ادامه دهد. 

وی اظهارداشت: لازم است یک شبکه مناسب را به صورت هدفمند ایجاد کرد تا با استفاده از خلاقیت ها و تخصص های مورد نیاز دانشگاهی برای ورود به عرصه انقلاب چهارم آماده شویم. 

رییس شورای سیاست گذاری دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم اظهارداشت: انقلاب صنعتی چهارم الگوی جدیدی است که نمی توان از آن با بی توجهی گذشت، زیرا این انقلاب در تمام شئونات زندگی ما تاثیرگذار است. 

عبدالله جاسبی افزود: دانش و فن آوری اساس انقلاب چهارم صنعتی است و قلب تپنده آن نیز استفاده از دانش و فناوری های جدید به حساب می آید که برای داشتن یک زندگی مناسب باید از رایانه ها، تخصص ها و زبان های زنده دنیا استفاده کرد. 

وی گفت: ایران دارای قابلیت های صنعتی و زیرساخت های صنعتی زیادی است، اما شرکت های بزرگ کشور همواره دچار مشکلات زیادی است و باید تلاش کرد در این عرصه پرتلاطم جهانی برای ورود به عرصه انقلاب صنعتی چهارم راه درستی را انتخاب کرد. 

جاسبی افزود: لازمه ورود به این عرصه سیاستگذاران، بخش صنعت و دانشگاه ها بازیگران اصلی محسوب می شوند و سه نهاد مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی از بازیگران ما در این حوزه اند و وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، علوم و فناوری، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات ، راه و شهرسازی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان حفاظت محیط زیست از دستگاه های مهم اجرایی هستند. 

وی گفت: تعداد دانشجویان کشور از 130 هزار نفر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به پنج میلیون نفر رسیده و نسبت آن ها به جمعیت ما 6.5 درصد است و این می تواند برای ما ظرفیت مهمی را برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم فراهم آورد.

دومین کنفرانس بین المللی انقلاب صنعتی چهارم، نهم تا دوازدهم اسفند ماه امسال با حضور 13 سخنران خارجی از کشورهای پیشرو در صنعت و فناوری و همچنین نمایندگان کمیسیون اروپا، در هتل پارسیان اوین برپا شده است.

«معرفی ایده های برتر در انقلاب چهارم صنعتی، انقلاب چهارم صنعتی در صنایع فرایندی و تولید سایبرنتیک» از جمله موضوع هایی است که در این کنفرانس مطرح خواهد شد.

این همایش توسط موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و مرکز آموزش بازرگانی و برای معرفی تحولات کلیدی پیش روی صنعت و تجارت ایران دایر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج