رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی گفت: دانشمندان و صاحبان شرکت‌های دانش‌بینان حتما باید در نهاد خود بپذیرند که متخصص همه چیز نیستند و برای اینکه اقتصاد دانش‌بنیان شکل بگیرد سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر لازم داریم.

به گزارش خبرگزاری موج به‌نقل از روابط‌عمومی سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی، داوود بهبودی اظهار داشت: در سال‌های اخیر با توجه به الزاماتی که در سند چشم انداز توسعه مورد تاکید هستند دولت می‌خواهد از طریق اعطای تسهیلات، معافیت‌های مالیاتی و گمرکی از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کند که البته این حمایت نیز طی کردن روال اداری و فرایندهای طولانی را می‌طلبد.

وی افزود: از طرف دیگر در سمت تقاضای دریافت این تسهیلات و حمایت‌ها هم مشکل وجود دارد؛ یعنی هنوز هم تعداد شرکت‌های دانش بنیان ما بسیار محدود است و هم توانمندی خیلی محدودی دارند.

بهبودی ابراز داشت: اگر ما بخواهیم در استان اقتصاد دانش بنیان را عملیاتی کنیم در ابتدا باید به فراهم سازی بسترهای شکل گیری و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان بپردازیم که این وظیفه عمدتاً به عهده نهادهایی مثل دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و منطقه ویژه علم و فناوری است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: شرکت‌ها و محققان هم باید خود را در معرض فعالیت‌های دانش بنیان قرار دهند که بتوانند در این وضعیت اقتصادی کشور ارزش افزوده ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه برای اینکه اقتصاد دانش بنیان شکل بگیرد سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر لازم داریم، افزود: محقق و دانشمند ما معمولاً علم و دانایی را دارد ولی اغلب سرمایه‌اش را ندارد؛ سرمایه هم فقط با تسهیلات دولت فراهم نمی‌شود و سرمایه‌گذاری می‌خواهد که با سرمایه گذاری بر روی دانش محقق به تولید یک محصول مبتنی بر دانش بپردازد.

بهبودی یادآور شد: دانشمندان، مخترعان و صاحبان شرکت‌های دانش بینان حتماً باید در نهاد خود بپذیرند که متخصص همه چیز نیستند؛ شرکت اداره کردن، صادرات، واردات و بازاریابی هرکدام تخصص مربوط به خود را می‌طلبد.

این اقتصاددان توضیح داد: گرفتن تسهیلات الزاماتی دارد و لزوماً کسی که اختراعی را ثبت کرده و پتنتی در اختیار دارد نمی‌تواند همه کارها را خودش انجام دهد؛ بخشی از ماجرا هم مربوط به ورود سرمایه گذار ریسک پذیر است که ادبیات تولید و بازار را به خوبی می‌شناسد و با ورودش بخشی از مسائل را حل می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: در فضای دانش بنیانی به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم افرادی که اهل دانش هستند و می‌خواهند یک شرکت دانش بنیان شکل دهند قسمتی از کار را به شکل سنتی انجام دهند که اصلاً درست نیست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج