با روشن شدن مشعل سکوی فاز ۲۰ بزرگترین میدان گازی کشور،‌ عملیات استارتاپ این سکو با موفقیت به انجام رسید.

به گزارش خبرگزاری موج، براساس اعلام شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، مشعل سکوی فاز ۲۰ از پنجم اسفند ماه امسال آماده روشن شدن با گاز ترش چاه این فاز بوده؛ این در حالی است که به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی و بسته بودن بندر عسلویه؛ امکان اعزام نفرات حفاری برای باز کردن چاه ها در آن تاریخ میسر نشده است.

با مساعد شدن وضعیت دریا در تاریخ ۷ اسفند ماه سال جاری؛ نفرات حفاری به سکو اعزام شده و آماده سازی و بازکردن چاه‌ها صورت گرفته و مشعل در تاریخ ۸ اسفند ماه روشن شد.

به رغم مشکلات تدارکات برخی از اقلام بدلیل نامساعد بودن دریا؛ با تلاش و پیگیری کارکنان و پیمانکاران فعال در این پروژه فراساحلی؛ این سکو در مدت ۵۵ روز کاری به بهره‌برداری رسید که رکوردی در تاریخ فعالیت های شرکت تاسیسات دریایی به شمار می‌آید.

به گفته افشاری، مدیر پروژه فازهای ۲۰ و ۲۱ در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران نصب سکوی فاز ۲۰ این میدان در دریا در حالی انجام گرفته است که برخی از اقلام مورد نیاز سکو تا زمان انتقال آن به دریا به  پروژه نرسیده بود؛ با اینحال نصب این تجهیزات به همراه تست های مورد نیاز با سرعت قابل توجهی به انجام رسید تا جاییکه شاهد بهره برداری از این سکو در مدت ۵۵ روز کاری بوده ایم که رکورد مناسبی به شمار می آید.

سکوی فاز ۲۰ از طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، دومین سکوی گازی این فاز به شمار می آید که به فاصله یک و نیم ماه از سکوی نخست (فاز ۲۱) به بهره برداری می‌رسد.

عملیات نصب سکوی فاز ۲۰ با ثبت رکورد یک ساعت و ٢٠ دقیقه، سریع ترین زمان نصب سکوهای دریایی پارس جنوبی به شمار می رود. این سکوی ۲هزار ۶۵۰ تنی پس از عملیات موفق بارگیری، از یارد صنعتی شرکت تاسیسات دریایی ایران توسط بارج ابوذر ۱۱۰ به خلیج فارس رسید تا روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز را از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت کند.

خط لوله دریایی این فاز نیز هم اکنون مراحل تست نهایی را می گذراند که به محض اتمام این عملیات و آمادگی پالایشگاه خشکی، گاز این سکو به خط لوله سراسری تزریق خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج