نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش در مصاحبه ای اعلام کرده بود تمام مسئولیت قراردادها محرمانه را می پذیرد. این در حالی است که هنوز مسایل پشت پرده زیادی در جریان عملکرد وزارتخانه او وجود دارد که مشخص نیست مسئولیت آن با کیست. از جمله دستور واگذاری کارخانه ایرانی "ارج" به شرکت کره ای سامسونگ که با خط شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، کارخانه قدیمی ایرانی ارج که محصولات آن زمانی در خانه همه ایرانیان یافت می شد، این روزها تبدیل به کارخانه ورشکسته ای شده که برخی از واردکنندگان لوازم خانگی خارجی مانند سامسونگ برای به دست آوردن امتیاز، زمین و اعتبار آن، با وزارت صنعت، معدن و تجارت، وارد مذاکره شده اند.

یکی از این واردکنندگان بنام، حمیدرضا هاشم نیا است. او سهامدار اصلی شرکت تکوین الکترونیک که نمایندگی رسمی محصولات کره ای سامسونگ در ایران است، شمرده می شود. او که شهریور امسال در حضور نعمت زاده وزیر صنعت اعلام کرده بود به تولید محصولات برند کره ای سامسونگ افتخار می کند، اکنون خود را برای در اختیار گرفتن کارخانه ارج مهیا می کند.

حمید رضا هاشم نیا

حمیدرضا هاشم نیا در مراسم افتتاح خط تولید مونتاژ محصولات کره ای سامسونگ

 

ظاهرا تمام قول و قرارهایی که برای واگذاری ارج به سامسونگ صورت گرفته، از چشم مطبوعات و رسانه ها مخفی مانده است.

طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارخانه ارج در آستانه واگذاری به حمیدرضا هاشم نیا به عنوان واردکننده محصولات کره ای سامسونگ به ایران است و طبق سندی که در اختیار خبرگزاری ما قرار دارد، شخص نعمت زاده وزیر صنعت، ذیل نامه درخواست یکی از صنعتگران تبریزی برای در اختیار گرفتن کارخانه ارج و سرپا نگه داشتن آن، خطاب به صالحی نیا، معاون صنعت وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت نوشته:  

لطفا با آقای مس فروش (مدیر کل صنایع استان تهران) از شرکت آقای هاشم نیا و آقای...که اظهار علاقه به خرید و نوسازی و به روز رسانی شرکت ارج نموده اند، از سهامداران عمده و هیات مدیره شرکت ارج دعوت و با حوصله سرپرستی و ترجیحا سهامدارانی که تاکنون بی تفاوتی خود را (نسبت به) به روز رسانی و فعال نمودن شرکت نشان داده اند، با شرایط قابل قبول به بخش خصوصی توانمند واگذار نمایند و از این دو شرکت داوطلب نیز خواسته شود برنامه خود را در رابطه با خرید و نوسازی و فعال سازی آن ارائه نمایند. امضا: نعمت زاده

دستور نعمت زاده

دستور نعمت زاده برای واگذاری کارخانه ارج به حمیدرضا هاشم نیا

 

نکته قابل توجه در این دستور، این است که شخص وزیر صنعت به جای اینکه نام کارخانه وابسته به هاشم نیا را در دستور خود بنویسد، به صورت واضح، نام فرد (هاشم نیا) را در دستور خود نوشته و از معاون صنعت وزارتخانه خواسته ترتیب انتقال سهام شرکت ایرانی ارج به این شخص که وارد کننده محصولات کره ای سامسونگ است، داده شود.

این مسایل در حالی برای اولین بار در خبرگزاری موج فاش می شود که همواره بر سر محرمانه‌بودن قراردادهای وزارت صنعت، بحث زیادی برقرار بوده است. بعضی کارشناسان معتقدند صنایع بزرگ یا در حوزه‌های دیگر که به توسعه کشور برمی‌گردد نباید درجه محرمانگی‌شان در حدی باشد که دور از انظار قرار گیرد. 

نعمت زاده در پاسخ به انتقادی که چرا قراردادهای اصلی وزارت صنعت محرمانه است، توضیح داده: در هیچ جای دنیا معمول نیست حتی قرارداد همکاری یا سرمایه‌گذاری در اشل‌های کوچک‌تر به اطلاع عموم برسد. فرض کنید به یک صنعت غذایی داخلی یا خارجی هم هیچ‌گاه گفته نمی‌شود فلان شرکت چرا قرارداد خود را به رسانه‌ها نمی‌گوید. در تمام قراردادها، محرمانه ذکر می‌شود. اگر صنعت نظامی باشد، حتی ممکن است سری هم باشد. 

او گفته است این طبیعت تمام قراردادهاست که می‌گوید شما بدون اجازه من نمی‌توانید اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهید و همه امضا می‌کنند؛ اما چارچوب قرارداد را از روز اول مطرح کرده‌ایم. اینکه باید انتقال تکنولوژی با روشی که برای آن صنعت مناسب است، داده شود و بعضی چارچوب‌ها را هم اعلام عمومی کرده‌ایم. باید توان طراحی مهندسی و بهبود کیفیت را در آینده به وجود بیاوریم و این‌طور نباشد که طبق نقشه چیزی را بسازیم و مثل اتومبیل پیکان، درجا بزنیم و دنیا پیش برود؛ بنابراین تغییرات باید مرتبا منتقل شوند و کار مشترکی است که نوشته شده و قراردادها هم از اینها تبعیت می‌کنند. در نتیجه ما به‌عنوان سیاست‌گذار صنعت، می‌گوییم قراردادها چگونه باشد نه اینکه قرارداد را انتشار عمومی دهیم و بگوییم این‌چنین است؛ بنابراین این سیاست‌ها نمی‌تواند غیر از این باشد.

با توجه به اصرار برخی برای مخفی ماندن قراردادهای واگذاری ها و سایر مسایل پشت پرده صنعت، بنا بر آن داریم از امروز، به صورت مرتب، پشت پرده برخی از قراردادها و امتیازات وزارت صنعت به شرکت های کره ای را برای مردم روشن کنیم تا مشخص شود چرا نعمت زاده وزیر صنعت و وزارتخانه تحت امر او، با حمید رضا هاشم نیا، نماینده برند کره ای سامسونگ در ایران، چنان رفتار کرده اند که برخی تولیدکنندگان ایرانی لوازم خانگی در سال های اخیر به مرز ورشکستگی رسیده اند. 

 

هاشم نیا و وزیر صنعت

حضور نعمت زاده و حمیدرضا هاشم نیا مالک سامسونگ در یک قاب

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج