دبیرکل اتاق بازرگانی تهران با بیان "اراده حاکمیتی قوی برای اینکه ایران صادرکننده شود، وجود ندارد و باید این اراده به‌وجود آید که بدون پول نفت، کشور را اداره کنیم"، گفت: اینکه منتظر باشیم وزیری با یک مداد جادو مسئله صادرات را حل کند، امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، بهمن عشقی دبیرکل اتاق بازرگانی تهران گفت: اراده حاکمیتی قوی برای اینکه ایران صادرکننده شود، وجود ندارد و باید این اراده به‌وجود آید که بدون پول نفت، کشور را اداره کنیم.

وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده که به‌تازگی نتیجه داده است، خوشبختانه با یادآوری‌های مکرر اتاق تهران و کنفدراسیون صادرات ایران، به ثمر نشسته است که بر اساس آن، دولت مکلف شده ظرف یک ماه، مالیات بر ارزش افزوده را در صورت دریافت مدارک، عودت دهد، یا اینکه اگر مدارک صادرکنندگان را نگیرد هم، علی‌الرأس 80 درصد مالیات دریافتی را مسترد کند.

عشقی گفت: اگر هیئت رئیسه اتاق ایران تصویب کند از سال آینده یک در هزار برای تمدید کارت از صادرکنندگان دریافت نخواهد شد ضمن اینکه از سال 97 هم 4 در هزار فروش را لحاظ خواهیم کرد.

وی افزود: خیلی نباید منتظر دولت باشیم که همه گرفتاری‌ها را حل کند، علت اینکه چینی‌ها علی‌رغم باور دولتشان بر صادرات غیرنفتی، در صادرات موفق شده‌اند، این نیست که تولیدکننده‌هایشان حتماً صادرکننده بوده باشند، بنابراین در ایران هم همانند چین، شرکتهای صادراتی که مزیت‌های رقابتی دارند، باید به‌کمک تولیدکنندگان بیایند و کالاهایشان را صادر کنند.

عشقی ادامه داد: آنچه نمی‌دانیم باید از دنیا یاد بگیریم اما اینکه منتظر باشیم وزیری با یک مداد جادو مسئله صادرات را حل کند، امکان پذیر نیست بلکه باید تلاش کنیم که سطح مهارت‌ها را در تشکل‌ها افزایش دهیم و آموزش را جدی بگیریم چراکه این یک ضرورت است. در بودجه سال 96 اتاق، بودجه خوبی برای آموزش در تشکل‌ها لحاظ شده و پای خارجی‌ها نیز در این حوزه باز شده است، بنابراین از ظرفیت‌های اتاق تهران باید استفاده کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج