رودریگو راتو، مدیر سابق صندوق بین‌المللی پول، به جرم اختلاس پول از دو بانک اسپانیایی که سابق بر این مدیریت آنها را برعهده داشت، به چهار سال و نیم زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری موج، دادگاهی در مادرید وی و بیش از ۶۰ بانکدار سابق را به دلیل استفاده اعلام نشده از کارت‌های اعتباری برای تامین یک زندگی مجلل، مجرم شناخت.

حدود ۱۲ میلیون یورو (۱۲.۷ میلیون دلار) از کاخا مادرید و بانکیا در فاصله سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ هزینه شد اما راتوی ۶۷ ساله منکر ارتکاب هرگونه خلافی شد.

بانکیا در سال ۲۰۱۲ از سوی دولت تحت کمک مالی بزرگی قرار گرفت. حدود ۲۰۰ هزار سپرده گذار کوچک که متقاعد شده بودند پولشان را به سهام تبدیل کنند، پس از اینکه بانکیا در ورطه فروپاشی قرار گرفت، پولشان را از دست دادند.

در طول محاکمه راتو استدلال داشت که کارت‌های اعتباری شرکت بخشی از بسته دستمزد وی بوده است. همه خریدهای کارت در طول مدت مذکور به مقامات مالیاتی اعلام نشده بودند.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، راتو مدت کوتاهی پیش از این‌که بانکیا در سال ۲۰۱۲ در آستانه ورشکستگی قرار گیرد، از سمتش به عنوان مدیر این بانک کناره گیری کرد.

وی در فاصله سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ ریاست صندوق بین‌المللی پول را برعهده داشت و پس از آن به عنوان وزیر اقتصاد اسپانیا خدمت کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج