در دومین روز معاملات بورس اوراق بهادار تهران در این هفته شاخص کل حدود ۵۹ واحد بالا رفت، اما شاخص آزاد شناور افت ۱۲ واحدی را تجربه کرد. سیمانی‌هایی که دیروز یکپارچه رشد کردند امروز نیز به رشد خود ادامه دادند اما تعدادی از نمادها در این گروه با افت نزدیک به پنج درصدی مواجه شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، امروز (یکشنبه) شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۵۹ واحد رشد کرد و به رقم ۷۷ هزار و ۶۵۸ واحدی رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۶۵ واحد رشد رقم ۱۵ هزار و ۷۱۸ واحدی را تجربه کرد.

اما شاخص آزاد شناور ۱۲ واحد معادل یک صدم درصد افت کرد و در تراز ۸۵ هزار و ۹۶ واحدی نشست. شاخص بازار اول نیز با افت ۱۵۳ واحدی مواجه شد و عدد ۵۵ هزار و ۸۱ واحدی را تجربه کرد، ولی شاخص بازار دوم ۱۲۱۹ واحد بالا رفت و به رقم ۱۶۵ هزار و ۵۰۷ واحدی رسید.

در معاملات امروز نماد صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ۶۳ واحد تاثیر در شاخص بیشترین نقش را در نوسانات دماسنج بازار سرمایه گذاشت. در این نماد بیش از ۹۳ درصد از خریدها مربوط به سهامداران حقوقی و مابقی مربوط به حقیقی‌ها بود.

در طرف مقابل نماد معاملاتی بانک ملت با ۳۹ واحد تاثیر منفی در شاخص کل بیشترین نقش کاهشی را در نوسانات دماسنج بازار سرمایه گذاشت.

در این نماد حدود ۵۱ درصد از خریدها مربوط به افراد حقیقی و ۴۸ درصد مربوط به افراد حقوقی بود. امروز در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری از میان چهار نمادی که معاملات در آن انجام می‌شود نماد بانک ملت، بانک انصار و موسسه اعتباری ملل روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند و نماد بانک خاورمیانه رشد ۰.۶۴ درصدی را تجربه کرد. همچنین نماد بانک تجارت که در هفته‌های گذشته بیش از پنج ماه بازگشایی شده بود امروز نیز به دلیل اعلام پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۶ بار دیگر متوقف شد.

امروز نیز همچون روز گذشته سیمانی‌ها از رشد قابل قبولی برخوردار بودند اما نمادهایی همچون سیمان بهبهان و سیمان آرتای اردبیل شاهد افت تا حدود سقف پنج درصدی در قیمت پایانی بودند.

در گروه فلزات اساسی نیز بیشتر نمادها شاهد رشد در قیمت پایانی بودند اما در این میان نمادهایی همچون فرآوری مواد معدنی ایران، سرمایه‌گذاری توکافولاد، فولاد خوزستان و فولاد خراسان شاهد روند کاهشی در قیمت پایانی بودند.

در گروه مواد و محصولات دارویی نیز تعداد زیادی از نمادها روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند که از جمله آن می‌توان به نماد برکت، لابراتورسازی دکتر عبیدی، داروسازی کوثر، سرمایه‌گذاری البرز، سرمایه‌گذاری داروی تامین و گروه داروی سبحان اشاره کرد هر چند که تعدادی از نمادها نیز همچون داروی لقمان و داروسازی کاسپین تامین بیش از چهار درصد افزایش در قیمت پایانی را تجربه کردند.

ارزش معاملات امروز به رقم ۱۵۲ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۷۱۱ میلیون و ۸۱۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۵ هزار و ۵۸۹ نوبت داد و ستد بود.

امروز در نماد سایپا ۴۸ میلیون و ۲۸۷ هزار سهم به ارزش بیش از شش میلیارد تومان در ۲۷۲۹ معامله، مورد داد و ستد قرار گرفت و این نماد شاهد بیشترین حجم معامله در داد و ستدهای امروز بورس بود. در گروه خودرو مجموعا ۱۲۶ میلیون و ۱۵۷ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد تومان در ۱۰ هزار و ۳۴۴ نوبت معامله انجام شد.

آیفکس نیز امروز ۲.۷ واحد افت کرد و به رقم ۸۵۰.۱ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۱۳۵ میلیارد و ۹۰۸ میلیون تومان را تجربه کرد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۸۴ میلیون و ۴۲۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۲۰ هزار و ۱۸۵ نوبت داد و ستد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج