رئیس انبار تختال و کوره های پیش گرم فولاد مبارکه از کاهش ریسک خرابی کوره های پیش گرم خبر داد و افزود: با اجرای این پروژه، امکان باز و بسته کردن والوهای آب اضطراری سیستم خنک کاری واکینگ بیم کوره های نورد گرم در شرایط عادی فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری موج،بابک وفایی با بیان اینکه چهار کوره پیشگرم‌کن در خط نورد گرم، وظیفه گرم کردن تختال جهت نورد را به عهده دارند، افزود: تختال وارد شده در کوره توسط سیستم واکینگ بیم جا به جا و این سیستم که در فرآیند تولید و در طول حرکت گرم می شود، با آب در گردش خنک می گردد.
وی با تاکید بر اینکه آب در گردش سیستم واکینگ بیم مگر در زمان خاموش و سرد بودن کوره، نباید تحت هیچ شرایطی قطع شود، تصریح کرد: با توجه به حساسیت سیستم نامبرده، سیستم اضطراری آب در گردش در نظر گرفته شده است تا در صورت لزوم جایگزین شود.
رئیس انبار تختال و کوره های پیش گرم فولاد مبارکه درباره مشکلی که سبب می شد کوره های پیش گرم در حالت High Risk قرار گیرند، افزود: این  سیستم در طراحی اولیه دارای والو های اضطراری ورودی/ خروجی پنوماتیک است و از آنجایی که در طراحی اولیه، والو یاد شده تنها در شرایط اضطراری باز میگردد و امکان باز و بسته نمودن آن در شرایط عادی از جمله در هنگام تست هفتگی وجود نداشت، این امر مستلزم توقف خط نورد گرم به میزان حداقل چهار ساعت و خاموش کردن کوره ها می بود که زمان زیادی را از خطوط تولید می گرفت و سبب افزایش ریسک خرابی کوره های پیش گرم میشد.
وی در خصوص مراحل اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: طی بررسی های انجام شده توسط همکاران، مشکل فوق بررسی و سه اقدام به صورت موازی مورد اجرا درآمد.
وفایی راهکار نخست را ایجاد امکان باز و بسته نمودن والو بدون توقف خط و توقف کوره معرفی کرد و در این باره گفت: در این طرح والو دستی دیگری به صورت سری با والو خروجی اضطراری نصب شده که در زمان تست والو خروجی اضطراری در حالت بسته قرار بگیرد و امکان تست والو را بدون توقف خط و کوره فراهم مینماید.
وی راهکار دوم را ایجاد مسیری جداگانه و تقریباً موازی با خروجی آب اضطراری به صورت دستی خواند و در این خصوص ادامه داد: این خروجی در شرایطی که والو اصلی عمل ننماید، به صورت دستی باز می گردد.
رئیس انبار تختال و کوره های پیش گرم فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: تهیه دستورالعمل جهت تست والو فوق به صورت متناوب به عنوان سومین راهکار در این زمینه اجرا شد.

وی در پایان از همکاری تمامی همکاران در قسمت های تولید و تعمیرات کوره‌های پیش گرم، دفتر فنی تعمیرات و واحدهای جنبی که در اجرای این پروژه همکاری نمودند، قدردانی کرد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج