محمد علی توحیدی مدیر تولید فولاد ناحیه فولادسازی با بیان این مطلب گفت: «راکر» کوره های فعلی به دلیل افزایش ظرفیت کوره ها، عمر زیاد و فرسودگی، عمدتاً دچار دفرمگی و شکست از نواحی مختلف شده که همین موضوع باعث توقفات طولانی مدت کوره ها جهت تعمیر و جوشکاری آنها می گردید

به گزارش خبرگزاری موج، تمام شده راکر بومی یک سوم هزینه سه سال گذشته شرکت های سازنده خارجی است.

در همین خصوص مهدی رستاقی کارشناس کوره های قوس الکتریکی فولاد مبارکه افزود: طی یک برنامه ریزی و هماهنگی با دفتر فنی تعمیرات از دو سال قبل بازطراحی و ساخت دو دستگاه از این تجهیز استراتژیک (مربوط به کوره های زوج و فرد که متقارن هستند)، در دستور کار ناحیه فولادسازی قرار گرفت و در مرحله اول به دلیل اینکه نقشه ابعادی و ساخت برای این تجهیز وجود نداشت، در تعمیرات برنامه ریزی شده توسعه ۷.۲ میلیون تن شرکت و تعمیرات کوره یک فولادسازی، نسبت به نقشه برداری و تهیه نقشه ساخت از طریق واحد مهندسی معکوس اقدام گردید. در ادامه پس از صحه‌گذاری مجدد نقشه‌های تهیه شده توسط مهندسی معکوس و طی فرآیند انتخاب شرکت سازنده داخلی و ابلاغ به آن، ساخت تجهیز مذکور از دی ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد. وی بیان کرد: در طی فرایند ساخت از زمان تأمین متریال تا پایان کار، بازرسی‌های متعدد از قبیل بازرسی‌های جوش، تست جوش، بازرسی های ابعادی قطعه، بازرسی جنس متر یال و رنگ، رفع ابهامات و ایرادهای نقشه ها توسط گروهی متشکل از تعمیرات ناحیه، واحد بومی سازی و خدمات فنی و پشتیبانی ناحیه نیز انجام شد.

کارشناس کوره های قوس الکتریکی شرکت فولاد مبارکه افزود این تجهیز ۹۰ تنی با ۱۰ متر و ۸۰ سانتیمتر طول، ۸ متر و ۹۰ سانتیمتر عرض و ۶ مترو ۱۵ سانتیمتر ارتفاع به دلیل ابعاد و تناژ بالا با تمهیدات خاصی به شرکت حمل شد.

وی در خصوص مزایای ساخت داخل این تجهیز خاطرنشان کرد: هزینه تمام شده ساخت داخل این تجهیز به میزان حدود یک سوم هزینه قیمت استعلامی سه سال قبل شرکت های سازنده خارجی است.

رستاقی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر امکان استفاده از این تجهیز در کوره های ۳، ۴، ۵ و ۶ وجود دارد، بنابراین به گونه‌ای برنامه ریزی شده است تا در جریان انجام تعمیرات برنامه ریزی شده بلندمدت کوره های قوس الکتریکی نسبت به تعویض و نصب آن اقدام شود.

وی در خاتمه از شرکت فولاد پایا، واحد بومی سازی، خرید تجهیزات، بازرسی فنی، مستندسازی، واحد ترافیک، مدیریت ناحیه فولادسازی و سایر واحدهایی که در جهت حمایت و تسهیل روند ساخت و حمل تجهیز یاد شده همکاری داشتند، تشکر و قدردانی نمود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج