وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مناطق آزاد باید به پایگاهی فعال در عرصه تولید و صادرات تبدیل شوند، گفت: از مسوولان منطقه آزاد ارس می‌خواهیم که در راستای توسعه تولید و صادرات گام‌های بزرگی بردارند.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا نعمت‌زاده در شورای عالی اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه خوشبختانه جهت گیری‌های ستاد اقتصاد مقاومتی از ابتدای سال‌جاری به نفع تولید و خروج از رکود بوده است، اظهار کرد: در سه ماهه اول سال جاری با رشد ۴٫۲ درصدی در بخش صنعت روبرو بوده‌ایم که امیدواریم تا پایان سال این عدد به ۵ درصد رشد برسد.

وی توسعه صادرات را یکی از ماموریت‌های بخش صنعت در تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: از طرف تولیدکنندگان متعهد شدیم که در سال جاری ۱۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را افزایش دهیم که در چهارماهه سال جاری شاهد رشد ۲۱ درصدی صادرات غیرنفتی بوده‌ایم.

وی خطاب به بانک‌های استان آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: باید سرعت خود را در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی افزایش دهید تا پایان شهریور به تمام ۷۵۰۰ واحد تولیدی، تسهیلات موردنیاز اعطا شود تا بتوانند در راستای توسعه و رونق تولید، گام‌های اساسی بردارند و برای ۱۵ هزار نفر در استان اشتغال ایجاد شود.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه از ابتدای سال حدود ۱۰۰ طرح نیمه تمام استان آذربایجان‌شرقی با اعتباری بالغ بر ۳۴۰ میلیارد تومان تکمیل شده است، اظهار کرد: در کل کشور نیز حدود ۲۳۰۰ طرح نیمه تمام با اعتباری بالغ بر ۱۲ هزار میلیاردتومان و اشتغال‌زایی برای ۳۰ هزار نفر تکمیل شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بروز برخی مشکلات در صنایع شیرینی و شکلات استان تاکید کرد: صنایع شیرینی استان که در کشور حرف اول را می‌زند با مشکلاتی در حوزه تأمین آرد و شکر مواجه شده بودند که با تدابیر لازم این مشکلات را حل کردیم.

وی افزود: روز گذشته پروژه تولیدی الیاف شیشه در زنوز کلنگ زنی شد که امیدواریم تا ۳۰ ماه آینده با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان به اتمام برسد. همچنین روز گذشته دو شهرک صنعتی در اسکو و جوار شهرک شهید سلیمی کلنگ زنی کردیم.