مدیرکل گمرکات مازندران جزئیات ضبط خودروهای پورشه، بنز و آزارا در نوشهر که با کارت بازرگانی اجاره ای یک زن روستایی وارد شده بودند را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، ابولقاسم یوسفی نژاد ظهر دوشنبه در نشست خبری گفت: در سامانه تجارت مرزی با ۲۲سازمان پنجره تجارت مرزی کشور تجمیع شده و تمامی امورات مکاتبات و تائیدات گمرکی بصورت سامانه ای و الکترونیکی انجام می پذیرد و هیچ نوع مکاتبه کاغذی وجود ندارد.

وی با اشاره به زمان سپری شدن امورات گمرکی برای تجار گفت: عموم درخواست های تجار بدون حضور در گمرک از مرحله اظهار تا ترخیص صورت می پذیرد و به هیچ وجه نیاز به حضور فیزیکی تجار ندارد. یوسفی افزود: عدم مشخص بودن ارزیاب ها و توزیع مناسب ارزیابی کالاهای گمرکی در سراسر گمرکات کشور باعثکاهش شدید فساد اداری شده است. وی با اشاره به زمان ترخیص کالا در گمرکات مازندران گفت: با اجرائی شدن سامانه گمرکات، رویه واردات کالا از میزان زمان ترخیصی ۲۶روز به ۳ روز و نیز زمان امورات ترخیصی صادرات کالا از ۷روز به یک روز کاهش یافته است. یوسفی با اشاره به عزم جدی گمرک در مقابله با قاچاق کالا گفت: بر اساس قابلیت سامانه گمرکی و گواهی مبدا الکترونیکی، کالای واراداتی از کشور مبدا و بارگیری شده صادر میشود که نقش مهم و موثری در مبحثقاچاق کالا و رانت داشته است. مدیرکل گمرکات مازندران در بخش دیگری از سخنان خود از ضبط ۷۰۰دستگاه پورشه، بنز و آزارا یک زن روستایی و یک شاطر با کارت بازرگانی اجاره ای در نوشهر خبرداد و گفت: ازسال ۸۸ الی ۹۲ باکارت بازرگانی یک خانم بوشهری تعداد۷۰۰ دستگاه خودروی لوکس به کشورواردشده که اخیرا بخاطربدهی مالیاتی ۱۸ میلیاردتومانی این خانم تعداد۱۰ دستگاه ازخودروهای وی درگمرک نوشهرتوسط سازمان مالیاتی توقیف شد. یوسفی نژاد با اعلام این خبر گفت: متاسفانه گاها سواستفاده از کارت های بازرگانی و اجاره ای شیوه ای متداول برای ترخیص کالا در گمرکات شده که با اجرایی شدن سامانه تجارت الکترونیکی گمرک نسبت به شناسائی کارت های اجاره بازرگانی اقدام شده است. وی تشریح کرد: در یک مورد با سواستفاده از وکالت و صدور کارت بازرگانی بنام یک زن روستایی که زندگی کاملا فقیرانه داشته، مبادرت به واردات حدود ۷۰۰خودروی از نوع پورشه، بنز و آزارا در گمرک نوشهر می کنند که به هیچ وجه این زن روستایی خبر از واردات خودرو نداشته است. مدیرکل گمرکات مازندران در ادامه گفت: در مورد دیگر نیز کارت بازرگانی اجاره ای بنام یک فرد نوشهری که بعنوان شاطر نانوا و تخلیه کننده آرد بوده است ۲۲میلیارد تومان کالا وارد شده که اصلا این فرد خبر از کارت بازرگانی نداشته است.