وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به ۷۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در کشور تسهیلات یک میلیادرد تومانی پرداخت می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا نعمت زاده در گفت و گو با خبرنگاران با ابراز خرسندی از حضور در جوار کریمه اهل بیت(ع) و بهره گیری از رهنمودهای علما و بزرگان حوزه و گفت و گو با تولیدکنندگان استان قم در سفر یک روزه خود عنوان کرد: حمایت از تولید می تواند بسیاری از مشکلات اشتغال را از میان ببرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در ابتدای سال جاری در جهت رونق تولید، تعهدات متعددی در ستاد اقتصاد مقاومتی گرفته شد؛ زیرا رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند به صنایع کوچک و متوسط که در سال های گذشته آسیب پذیری بیشتری داشتند، توجه بیشتری شود.

وی تصریح کرد: برخی از این واحدها به دلیل مشکلات نقدینگی، رونق کافی نداشتند که با هماهنگی لازم طرح رونق تولید برای ۷۵۰۰ واحد صنایع کوچک و متوسط تصویب شد.

نعمت زاده خاطرنشان کرد: این واحدها که عمدتا با مشکل نقدینگی مواجه هستند و در رابطه با بازار فروش مشکلی ندارند برای دریافت وام اعلام آمادگی کردند تا تسهیلات را بگیرند در این زمینه تقاضای واحدها در کارگروه و ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شد.

وی ادامه داد: پس از بررسی های لازم این واحدها به نظام بانکی معرفی شدند و تا آخرین آمار اعلام شده بیش از چهار هزار واحد تولیدی و صنعتی موفق شدند اولین قسط وام خود را دریافت کنند در این راستا قرار با بانک ها این است که بتوانند تا پایان شهریور امسال به همه واحدها تسهیلات مصوب را پرداخت نمایند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: امیدواریم با پرداخت این تسهیلات در نیمه دوم امسال افزایش چشمگیری در تولید و اشتغالزایی داشته باشیم بنابراین طبق مصوبات ۷۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در کشور از وام به میانگین یک میلیارد تومان بهره مند می شوند.

وی یادآور شد: خوشبختانه روند اخذ وام رو به سرعت دارد چرا که یکسری مکانیزم های خاص بر روی این وام در نظر گرفته شده است تا با سرعت بیشتری پرداخت شود در این خصوص معوقات بانکی، عقب افتادگی مالیات، بدهی، چک برگشتی و معوقات تامین اجتماعی هیچ کدام تاثیری بر این وام ندارد.

نعمت زاده عنوان کرد: همه موانع برای صنایع کوچک برداشته شده تا از وام استفاده کرده و مشکلات نقدینگی خود را برطرف و ظرفیت های اشتغال و تولید را فعال کنند.

وی گفت: هرچند با توجه به اینکه این وام مغایر با روش های عادی بانک ها بود در ابتدا مقداری کند پیش رفت اما با تعامل بانک های عامل انتظار می رود در شعبات، قراردادهای تسهیلات بسته شده و وام به موقع پرداخت شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: این وام با نرخ ۱۸ درصد ارائه می شود که مصوب شورای پول و اعتبار بانک مرکزی است و در این باره تصمیم دیگری نمی توان گرفت مگر اینکه با قول بانک مرکزی این میزان سود کاهش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: معتقدیم بهتر است واحدهایی که با مشکلات حاد نقدینگی برای تولید مواجه هستند از این تسهیلات استقبال کنند امید است با پرداخت وام بخش زیادی از مشکلات تولید رفع شود و شاهد رونق اشتغال و تولید باشیم.

نعمت زاده در این زمینه عنوان کرد: برای تولیدکنندگانی که با مشکل جدی نقدینگی مواجه هستند یک تا دو درصد سود بیشتر تفاوتی نمی کند چرا که با چرخه تولید می توانند دوباره رونق خود را به دست بیاورند و معوقات و سود را پرداخت کنند.

وی اظهار کرد: ۲۰ هزار شعبه بانکی در سراسر کشور فعال است و نمی توان انتظار داشت که همه این شعبات با یک شیوه تسهیلات خود را پرداخت کنند ما همه مشکلات تولید کنندگان در ارتباط با وام و تسهیلات را با بانک ها در میان می گذاریم تا قانون را برای تسهیل دریافت وام به صورت بخش نامه ابلاغ نمایند و مشکلات بانکی نیز حل شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان عنوان کرد: خوشبختانه تعامل خوبی میان استانداری ها و مدیران اجرایی پیرامون کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برقرار است امیدواریم در سایه این تعامل و همکاری بتوان به تولید این مرز و بوم رونق دیگری بخشید.