معاون اول رئیس جمهور یکی از تنگناهای امروز کشور را مسأله بیکاری و اشتغال جوانان عنوان کرد و گفت: مسأله اشتغال جز از طریق توسعه تولید و سرمایه گذاری حل نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری صبح امروز(پنجشنبه) در مراسم افتتاح فاز اول مجتمع کویر دامغان، با اشاره به افتتاح طرح های متعدد در هفته دولت خاطرنشان کرد: هفته دولت فرصتی است که دولتمردان در سیاست ها و برنامه های خود بازنگری کنند و میزان تحقق اهداف خود را مورد ارزیابی قرار دهند.
جهانگیری همچنین با اشاره به دیدار روز گذشته هیأت وزیران با مقام معظم رهبری تصریح کرد: در دیدار با رهبر معظم انقلاب آنچه از سخنان ایشان برداشت کردیم این بود که معظم له از اقدامات صورت گرفته در راستای اقتصاد مقاومتی رضایت دارند و البته این موفقیت نه فقط مختص دولت بلکه مرهون تلاش همه بخش ها است. معاون اول رئیس جمهور افزود: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که می تواند ایران را به پیشرفت برساند و کشور را از چالش های موجود عبور دهد. معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر لزوم افزایش تولید و سرمایه گذاری در کشور گفت: برای تحقق این امر باید شرایطی فراهم شود که سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی احساس کنند بستر مناسبی برای فعالیت آنها مهیا شده است. جهانگیری همچنین بر ضرورت فراهم شدن بستر مناسب فرهنگی برای سرمایه گذاری در کشور افزود: سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی باید احساس کنند که از احترام نزد مردم و مسئولان برخوردار هستند. جهانگیری تصریح کرد: ما برای عبور از تنگناها و مشکلات کشور چاره ای جز اتکا به بخش خصوصی نداریم و باید بخش خصوصی محور و مدار اقتصاد کشور شود و مسئولان و نظام بانکی نیز باید این شرایط را فراهم کنند. معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به وجود منابع طبیعی و ذخایر معدنی در ایران خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین پیام‌های اقتصاد مقاومتی این است که خام فروشی نشود و حتی الامکان مواد خام به ارزش افزوده تبدیل شود. جهانگیری، استان سمنان را یکی از مهمترین استان های دارای ذخایر معدنی توصیف کرد و از بخش خصوصی این استان برای سرمایه گذاری مجتمع فولاد کویر دامغان قدردانی کرد. وی همچنین با اشاره به وجود برخی محدودیت ها اظهار داشت: استان سمنان از برخی تنگناها نظیر محدودیت در منابع آب رنج می برد و حتماً باید برای انتقال آب به این استان تلاش جدی کنیم. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران دامغانی با اشاره به نقش مهم تولیدات فولادی در اقتصاد کشور، گفت: احداثکارخانه‌های فولادسازی نباید در کشور متوقف شود. چراکه هنوز تا تکمیل ظرفیت نهایی تولید فولاد در کشور فاصله زیادی داریم. وی با اشاره به ضرورت تداوم ساخت کارخانه‌های تولید فولاد، تصریح کرد: در احداثکارخانه‌های فولادسازی باید به مکان‌یابی ساخت کارخانه‌ها توجه کارشناسانه داشته باشیم. کارخانه‌های فولاد باید در نقاطی احداثشوند که با محدودیت در حمل و نقل، صادرات و کمبود منابع آبی مواجه نباشند.