با بهره‌برداری از دو طرح جدید ارتقای کیفیت نفتگاز در پالایشگاه بندرعباس و راه اندازی فاز یک ستاره خلیج فارس تا پایان امسال امکان افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید گازوئیل یورو چهار در کشور فراهم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی منجر به حضور ایران در جمع کشورهای صادرکننده گازوئیل جهان شده است.

بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون به طور متوسط روزانه حدود ۱۳ میلیون لیتر گازوئیل صادر شده که با ایجاد زیرساخت‌هایی در شبکه خطوط لوله، پایانه ها و مخازن امکان افزایش صادرات روزانه گازوئیل کشور به بیش از۲۰ میلیون لیتر در روز فراهم شده است.

با این وجود در کنار افزایش حجم صادرات گازوئیل به عنوان یکی از سیاست‌های توقف خام فروشی نفت از کشور، افزایش تولید و عرضه گازوئیل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا یکی از برنامه‌های اولویت دار صنعت پالایش نفت ایران در دوران پسا برجام است.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید گازوئیل در پالایشگاه‌های نفت کشور به بیش از ۹۵ میلیون لیتر در روز رسیده است که تا پایان امسال و با بهره‌برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه حدود پنج میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید این محصول پرطرفدار نفتی افزوده خواهد شد و عملا ظرفیت تولید گازوئیل ایران از مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند.

با این وجود هم اکنون ظرفیت تولید گازوئیل با استاندارد یورو چهار با بهره برداری از طرح های جدید بهبود کیفیت در دو پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند و تهران به ۲۴ میلیون لیتر رسیده است که حجم گازوئیل یورو چهار در هشت کلان شهر تهران، کرج، اراک، مشهد مقدس، تبریز، اصفهان، اهواز و شیراز عرضه و توزیع می‌شود.

همچنین در بهار سال جاری واحد تصفیه گازوییل پالایشگاه لاوان به بهره برداری رسیده و روزانه حداقل دو میلیون لیتر به میزان تولید گازوییل یورو۴ کشور اضافه شده است.

۲ سناریوی جدید کاهش مصرف گازوئیل در ایران

همزمان با تعریف و اجرای برنامه های متعدد افزایش ظرفیت تولید گازوئیل با استاندارد یورو چهار در کشور، برنامه‌ریزی گسترده‌ای هم برای مدیریت مصرف این فرآورده نفتی در دو بخش نیروگاهی و حمل و نقل در حال اجرا است.

از این رو ابتدا با توسعه گازرسانی به نیروگاه ها و سپس اجرای طرح‌های مدیریت مصرف در بخش حمل و نقل همچون عرضه گازوئیل بر اساس میزان پیمایش خودروها و یا حذف سهمیه گازوئیل خودروهای فاقد بیمه نامه شخص ثالثمصرف این فرآورده نفتی از ابتدای سال جاری تاکنون روندی رو به کاهش را در پیش گرفته است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون با اجرای این دو سناریو، متوسط مصرف روزانه گازوئیل با ثبت بیش از ۹ درصد کاهش به ۷۲٫۵ میلیون لیتر در روز رسیده است که از این میزان حدود ۴۰ میلیون لیتر آن در بخش حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید گازوئیل یورو۴،۲ برابر می‌شود / آغاز عرضه سراسری گازوئیل یورو ۴ از سال۹۶

در حال حاضر ۵ طرح جدید ارتقای کیفیت و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه های نفت کشور برای افزایش ظرفیت تولید گازوئیل با استاندارد یورو چهار در کشور در دست اجرا است به طوری‌که پیش بینی می‌شود برخی از این طرح‌ها با مشارکت و سرمایه گذاری شرکت‌های بین‌المللی نفت جهان در دوران پسا برجام اجرایی شوند.

با بهره برداری از طرح ارتقای کیفیت گازوییل در پالایشگاه نفت بندرعباس تا پایان سال جاری روزانه ۱۶ میلیون لیتر گازوییل تولیدی این پالایشگاه با استاندارد یورو۴ عرضه می گردد. همچنین شمارش معکوس برای بهره برداری از فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید روزانه ۴٫۵ میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو۴ آغاز شده است.

به عبارت دیگر تا پایان امسال ظرفیت تولید گازوئیل یورو چهار کشور با افزایشی دو برابری از ۲۶ میلیون لیتر فعلی به حدود ۴۷ میلیون لیتر افزایش می‌یابد که در این صورت امکان توزیع و عرضه سراسری گازوییل یورو۴ در تمامی نقاط کشور فراهم می شود.

از سوی دیگر در صورت عرضه سراسری گازوییل یورو۴ در کل کشور تا اواسط سال ۹۶، عملا صنعت پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور به مصوبه هیات دولت مبنی بر عرضه سراسری این فرآورده نفتی با استاندارد یورو چهار جامه عمل می‌پوشاند.

همزمان با برنامه افزایش عرضه سراسری گازوئیل یورو چهار، با اجرای سه طرح جدید در پالایشگاه‌های نفت تبریز، اصفهان و آبادان در قالب یک برنامه سه ساله ظرفیت تولید گازوئیل یورو چهار کشور حدود ۴۴ میلیون لیتر دیگر افزایش می یابد.

با بهره برداری از فاز دوم و سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز حدود ۹ میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید گازوئیل یورو چهار ایران اضافه خواهد شد.

در شرایط فعلی طرح‌های جدید بهبود کیفیت گازوئیل در پالایشگاه نفت اصفهان با ظرفیت ۲۱ میلیون لیتر در روز، تبریز با ظرفیت ۶٫۵ میلیون لیتر در روز در مرحله اجرا و ساخت بوده و در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.

علاوه بر این طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان نیز برای تولید محصولات استاندارد یورو۴ در مرحله پایان طراحی بوده و با توجه به تامین منابع مالی پروژه در نیمه دوم سال جاری عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد تا در مجموع ظرفیت تولید گازوئیل یورو۴ ایران تا پایان سال ۱۳۹۸ به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر در روز ارتقا یابد.