کارخانه تولید شمش فولاد روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان اشکذر استان یزد به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین بهره برداری از این طرح با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی درون زایی از تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی است گفت: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تحقق این شعار به کار بسته است.

حسین ابویی مهریزی افزود: تلاش بر این است تا زنجیره ارزش درون کشوری بر اساس میزان ارزش افزوده داخلی افزایش یابد. وی اظهار کرد: برای افزایش منافع کشور باید از منابع خدادادی و ارتقای سطح درون زایی اقتصاد استفاده کرد. به گفته وی از شهریور ۹۱ تا پایان سال۹۴ بالغ بر ۳۵ میلیون تن به زنجیره تولید فولاد کشور اضافه شد. ابویی مهریزی اظهار داشت: اگر فرض کنیم تا سال ۱۴۰۴ در کل دنیا در حوزه فولاد حرکتی انجام نشود، هدف گذاری ما به ۵۰۵ میلیون تن می رسد که این رقم حدود ۳ درصد تولید کل دنیاست. وی با اشاره به اینکه کشور ما به لحاظ معادن، غنی است و حتی می توان آب را نیز مدیریت کرد، افزود: می توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود استقرار زنجیره فولاد را در مناطق مختلف کشور مدیریت کنیم. وی خاطرنشان کرد: با همت همه مسوولان، سرمایه گذاران بخش خصوصی و نیروهای متخصص و خبره امسال نیز ۲۵ میلیون تن تا پایان سال به زنجیره فولاد کشور اضافه می شود. ابویی مهریزی اظهار داشت: در سال ۹۶ نیز براساس پیش بینی های انجام شده ۳۲ میلیون تن دیگر به این ظرفیت اضافه خواهد شد که این میزان تولید فولاد در کشور را به شرایط بی نظیری می رساند. وی عنوان کرد: تا شهریور ۹۲ زنجیره تولید فولاد در کشور ۱۲۵ میلیون تن بوده که ۹۰ میلیون تن دیگر طی این ۴ سال زنجیره اضافه خواهد شد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: این آمار به معنای آن است که ۷۳ درصد کل زنجیره فولاد کشور در طول این ۴ سال محقق شده و به نتیجه رسیده است و نشانگر آن است که سرمایه گذاران و کارآفرینان توان انجام کارهای بزرگ را دارند. واحد تولیدی شمش فولادی اشکذر یزد با سرمایه گذاری ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید، این واحد مجموعا برای یک هزار و ۶۰۰ نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است. در استان یزد پیش از سه هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی وجود دارد که یکصد هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند.