دومین نمایشگاه تخصصی ایران پروژه ۲۹ تا ۳۱ شهریورماه جاری در اکسپو سنتر شهر باکو برگزار می شود. در حاشیه این نمایشگاه قرار است ۱۱ سند همکاری میان تهران و باکو به امضا برسد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، مدیر برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران پروژه در باکو افزود: بازرگانان و سرمایه گذاران ایرانی با مشارکت در این نمایشگاه جای پای خود را در آذربایجان مستحکم می کنند.

حسن مرتجی اضافه کرد: با توجه به سفر رییس جمهوری کشورمان به جمهوری آذربایجان و تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی با این همسایه شمالی، برگزاری نمایشگاه فرصت مناسبی برای بخش خصوصی ایران است تا فرصت ها و ظرفیت های حضور در آذربایجان را شناسایی کند و برای صادرات به این کشور برنامه ریزی بلندمدت داشته باشد. وی گفت: دومین نمایشگاه تخصصی ایران پروژه آذربایجان با موضوع های نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت ساختمان و انرژی، آب و برق، محصولات و تکنولوژی های کشاورزی و تجهیزات وابسته و خدمات فنی و مهندسی برگزار می شود و قرار است همایش تجاری ایران و آذربایجان نیز یک روز پیش از برگزاری نمایشگاه در محل سالن همایش های هتل هیلتون باکو برپا شود. مرتجی ادامه داد: در حاشیه این نمایشگاه بیزینس فروم ایران و آذربایجان نیز با محوریت نفت، گاز، پتروشیمی و ساختمان، صنعت برق و آب، صنعت غذا، صنعت خودرو، بانکداری، صنعت کشاورزی، تجهیزات پزشکی، حمل و نقل ریلی، گردشگری، توریسم درمانی و صنعت بیمه و… در محل نمایشگاه بین المللی باکو برگزار می شود تا امکان مراودات و مبادلات میان تجار و بازرگانان ایران و آذربایجان بیش از پیش فراهم شود. وی تصریح کرد: تمامی کالاهای قابل صدور ایرانی در بخش های صنعت ساختمان، تجهیزات صنعت نفت و گاز، سازه های مهندسی، پروژه های فنی و مهندسی و توسعه شهری و ساخت وسازها، خدمات فنی و مهندسی در زمینه های راهسازی، پل سازی، آسفالت، انتقال لوله های نفت وگاز، محصولات صنعتی، پتروشیمی، مصالح ساختمانی، سیمان، آجر، گچ، رنگ و رزین، سرویس های بهداشتی، سنگ، شیشه، درب وپنجره، لوله های جهت انتقال آب و فاضلاب، بالابرها، سیستم های آبیاری و کشاورزی، ماشین آلات ساختمانی، برق و تجهیزات مرتبط با آن و محصولات بهداشتی در این نمایشگاه قابل عرضه است. جمهوری آذربایجان در سه ماه نخست امسال در جایگاه هجدهم کشورهای واردکننده از جمهوی اسلامی ایران قرار داشت. در این دوره، ۲۶۶ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۱۵۲ کیلوگرم کالا به ارزش ۶۴ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۳۶۶ دلار به این کشور صادر شد که از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۰٫۹۶ و ۰٫۶۱ درصد کل صادرات را دربرمی گرفت. این میزان در دوره مشابه پارسال ۱۷۱ میلیون و یک هزار و ۳۶۷ کیلوگرم کالا به ارزش ۶۸ میلیون و ۴۷۰ هزار و ۹۸۶ دلار بود. بنابراین صادرات ایران به آذربایجان از نظر وزنی ۵۵٫۸۶ افزایش و از نظر ارزش ۶٫۱۴ کاهش یافت.

** جزئیات صادرات به جمهوری آذربایجان صدور قطعات خودرویی به جمهوری آذربایجان از اردیبهشت ماه آغاز شد و لوازم یدکی خودرو به ارزش پنج میلیارد و ۷۵۶ میلیون و ۲۴۰ هزار ریال(۱۹۰ هزاردلار) را از گمرک جلفا دربرمی گرفت. قطعات خودرویی صادراتی به آذربایجان در خردادماه قطعات خودرو و ماشین آلات، مصنوعات فلزی و چراغ و خاک گیر خودرو بود که همه آنها از گمرک آستارا(چهار بار) صادر شد. ارزش قطعات خودرویی صادراتی در این ماه به ۴۱۶ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۸۹۵ ریال(۱۳ هزار و ۶۷۷ دلار) رسید. در همین دوره، دیگر کالاهای صادراتی به جمهوری آذربایجان مواردی مانند عسل، سیب زمینی، گوجه فرنگی، پیاز و موسیر و بادمجان، بیسکویت، لوازم خانه، ظرفشویی، روشویی، وان حمام، آب معدنی و آب گازدار شده، پلی پروپیلن، خاک رس نسوز، گچ، پرلیت، سیمان سفید، سیلیکات سدیم و… را شامل می شد. ارزش صادراتی این کالاها در ماه فروردین ۴۱۳ میلیارد و ۴۶ میلیون و ۴۳ هزار و ۵۸۳ ریال(۱۳ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۶۰۷ دلار) بود. این میزان در اردیبهشت ماه به ۷۱۳ میلیارد و ۷۳۶ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۳۱۳ ریال(۲۳ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۵۷۶ دلار) رسید. در خردادماه ارزش صادراتی این کالاها ۸۲۴ میلیارد و ۲۱۸ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۳۶۲ ریال(۲۷ میلیون و ۹۳ هزار و ۱۸۳دلار) شد.