مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری استان مرکزی از ساخت نخستین پالایشگاه تولید بنزین از گاز طبیعی با ظرفیت هشت میلیون لیتر روزانه در شهرستان زرندیه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود نعمتی روز سه شنبه در نشست کارگروه تخصصی اقتصادی و تولیدی استان مرکزی افزود: این پالایشگاه در زمینی به مساحت ۲۴۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار با سرمایه گذاری خارجی در شهرستان زرندیه ساخته می شود.

وی ادامه داد: فناوری تولید بنزین از گاز طبیعی تاکنون در اختیار کشور نبوده و با توافق برجام و برداشته شدن تحریم ها، امکان انتقال و ایجاد این پالایشگاه در کشور فراهم شده است. مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری استان مرکزی بیان کرد: موافقت های اولیه ایجاد پالایشگاه تولید بنزین از گاز طبیعی در شهرستان زرندیه در سال ۸۹ انجام شده بود که به دلیل تحریم ها، امکان ایجاد آن محقق نشد. نعمتی افزود: سرمایه گذار به دلیل نزدیکی شهرستان زرندیه به فرودگاه امام خمینی(ره) و وجود خطوط اصلی انتقال گاز طبیعی و نزدیکی این منطقه به ریل راه آهن علاقه مند به استقرار واحد پالایشگاهی در این شهرستان است. وی گفت: منطقه خراقان به دلیل قرار گرفتن در خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، وجود زیر ساخت های اولیه از جمله آب، برق، عبور خط اصلی لوله گاز طبیعی و وجود ریل راه آهن همدان از این منطقه برای ایجاد پالایشگاه به سرمایه گذار خارجی معرفی شده است که پس از امکان سنجی توسط سرمایه گذار و منابع طبیعی، زمین در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد. مدیرکل امور اقتصادی و بین الملل استانداری استان مرکزی، آب مورد نیاز این پالایشگاه را شش لیتر بر ثانیه و نیاز به انرژی الکتریکی آن را پنج مگاوات عنوان کرد و گفت: با توجه به نیاز اندک این پالایشگاه به خدمات زیر بنایی و کم بودن مسائل زیست محیطی، امکان تامین و اختصاص نیاز های زیر بنایی در استان فراهم است. نعمتی گفت: با تحویل زمین به سرمایه گذار و انجام اقدام های اولیه، پیش بینی می شود بهره برداری از این پالایشگاه در مدت زمان کمتر از ۲۴ ماه در شهرستان زرندیه آغاز شود. وی خاطر نشان کرد: با توجه به هزینه تمام شده ۹۰۰ تا یک هزار ریالی هر لیتر بنزین در این پالایشگاه در صورت محاسبه هزینه انتقال گاز از جنوب به استان مرکزی، تولید بنزین در این پالایشگاه از صرفه اقتصادی برای کشور برخوردار است. نماینده شرکت سیستر کمپانی بی پی انگلیس در ایران افزود: طرح GTL یا تولید بنزین از گاز مایع با هدف تولید بنزین از گاز طبیعی در ایران دنبال می شود. جواد ساسانی، زمین مورد نیاز برای ساخت پالایشگاه بنزین از گازطبیعی را ۲۴۰ هکتار عنوان کرد و افزود: با تخصیص زمین این پالایشگاه با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار معادل دو هزار میلیارد ریال ظرف مدت ۲۴ ماه به بهره برداری می رسد. وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح، امکان تولید روزانه چهل هزار بشکه معادل هشت و هشت میلیون لیتر بنزین از گاز طبیعی در ایران فراهم شده و برای یک هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد می شود. نماینده شرکت سیستر کمپانی بی پی انگلیس در ایران گفت: این شرکت طرح هایی را در کشور های حوزه خلیج فارس اجرا کرده است و اکنون علاقه مند به سرمایه گذاری و تولید بنزین در کشور ایران و شهرستان زرندیه که در نزدیکی فرودگاه امام خمینی(ره) و کنار خطوط ریلی و شبکه انتقال گازطبیعی است، می باشد. زرندیه با مرکزیت شهر مامونیه یکی از شهرستان های استان مرکزی است که در فاصله ۸۰ کیلومتری تهران، ۴۰ کیلومتری شهر پرند و ۳۰ کیلومتری ساوه قرار دارد.