رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: رونق تولید و گشایش واحدهای راکد و نیمه فعال صنعتی، مسئولیت مشترک دولت و بانک‌هاست.

به گزارش خبرگزاری موج، ولی الله سیف بعدازظهر دوشنبه در بیست و یکمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان گلستان، اظهار کرد: ما می‌خواهیم از تجربیات گذشته استفاده کنیم تا شاهد هدر رفتن منابع نباشیم.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه بدهیم تجربه طرح‌های ضربتی اشتغال و طرح‌های زودبازده تکرار شود، افزود: اجرای موفق طرح رونق تولید یک مسئولیت مشترک است که باید منابع محدود بانک‌ها با حساب و کتاب و بهینه در این حوزه مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی ایران ادامه داد: مقامات سیاسی، بانک‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت هر کدام خواسته هایی دارند که اگر هر کدام نادیده گرفته شود، بک جایی منجر به توقف طرح خواهد شد.

وی گفت: اگر همه عوامل و ابعاد مختلف موضوع مورد توجه قرار نگیرد، توسعه‌ای رخ نخواهد داد، از اینرو باید تمام ابعاد اجرای این طرح بدون تعارف‌های معمول بیان شده تا بتوانیم برای آنها راه حل پیدا کنیم.

سیف تصریح کرد: منابع بانکی برای پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی افزایش نمی‌یابد بلکه رقم آن مشخص است و تسهیلات بابد فقط به واحدهایی پرداخت شود که رشد تولیدی، ارزش افزوده و افزایش اشتغال را به همراه داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه حمایت تسهیلات باید شامل حال بنگاه‌هایی شود که می‌توانند به رونق تولید کمک کرده و مشکلی برای فروش تولیدات خود ندارند، خاطر نشان کرد: هم اکنون ۴۵ درصد از قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها به دلیل دارایی‌های منجمد و مطالبات لاوصول و … کاهش یافته است و باید تلاش شود از ظرفیت اعطای تسهیلات برای رسیدن به هدف رشد اقتصادی در کشور استفاده کنیم.