در یک شرکت داروسازی، با تبانی خریدار دولتی و فروشنده بخش خصوصی، مواد اولیه داروهای بیماران خاص با ۴۶۰ برابر قیمت خرید، معامله می شد. خریدار و فروشنده در شرکتهای زیادی دیگری شریک بودند.

خبرگزاری موج؛ گروه اقتصادی، عرفانه تاجیکی /دست و پنجه نرم کردن با بیماری های خاص زمانی سخت تر می شود که با سری به داروخانه های بخش خصوصی متوجه نرخ های نجومی این داروها می شوید که متاسفانه برخی از آنها همچنان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند. حال تصور کنید یکی از نزدیکانتان مبتلا به بیماری نظیر ام. اس، تالاسمی، فشار خون شریانی ریوی و … است و شما نیز شغلی با درآمد متوسط هستید. در چنین شرایطی دو راه دارید، یا به هر زحمتی هزینه خرید دارو را تهیه کنید یا مرگ عزیزتان را نظاره گر باشید. طبیعی است که تحمل راه حل دوم تقریبا غیرممکن به نظر می رسد و اما راه حل اول… بیماری های خاص معمولا دوران درمان طولانی دارند، بنابراین تامین هزینه آنها می تواند حتی در برخی موارد منجر به فروش تمام دارایی های شخص برای تامین هزینه های بیماری شود. حال تصور کنید در این میان فرد یا افرادی پیدا شوند که برای مشکلات این قشر از بیماران کیسه دوخته و داروهای خاص را با قیمت های نجومی به فروش برسانند. در این گزارش با حقایق تکان دهنده ای آشنا می شوید که هر یک به تنهایی نیاز به مدت ها آسیب شناسی دارد. طبق اسنادی که به دست موج رسیده است مدیر سابق شرکت داروسازی اسوه اقدام به انعقاد قراردادهای خرید مواد اولیه داروهای دفراسپروکس، نیتیرینون، بوسنتان و فینگولیمد با شخصی کرده است. فروشنده این اقلام ضمن ثبت دو شرکت(با استفاده از امکانات و آزمایشگاه های شرکت داروسازی اسوه و دانشگاه تهران) اقدام به ثبت اختراع داروهای یاد شده و تا زمان بازرسی حدود مبلغ ۴۵۷ میلیارد ریال(۴۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان) به شرکت داروسازی اسوه به عنوان نخستین تولیدکننده ژنریک داروهای یاد شده در دنیا مواد اولیه دارویی فروخته است.*وزارت بهداشت در خواب زمستانیاز طرفی شرکت های ثبت شده به وسیله این شخص یعنی شرکت های پژوهش داروی آریا و آریا دارو نوین شیمی، فاقد مجوز بهره برداری و فعالیت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و مطابق مواد ۱۴ و ۱۵ قانون و مقررات امور پزشکی، دارویی، مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب ۲۹ خرداد ۱۳۳۴ و مفاد فصل ۵ و ۶ آیین نامه ضوابط مصوب ۲۲ دی ۱۳۸۹ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از واردات فروش دارو و مواد اولیه دارویی منع شده است. به این ترتیب به نظر می رسد که در همین راستا مسوولان وزارتخانه نیز رعایت برخی از ضوابط را نادیده گرفته اند یا در زمانی که این اتفاقات می افتاده به فکر لبخند زدن مقابل دوربین های تلویزیونی بوده اند. در بخش دیگری از اسنادی که در اختیار سرویس اقتصادی خبرگزاری موج است به گزارش بازدید کارشناسان شرکت دارویی اسوه از شرکت های متعلق به مدیر سابق دو شرکت یاد شده، مبنی بر ایرادهای اساسی از وضعیت شرکت ها و نحوه تولید GMP اشاره شده است که بر اساس این گزارش ها محل مربوطه و امکانات موجود در آن برای تولید مواد دارویی غیر استاندارد است.

*کلاهبرداری دوستانه

بر اساس بررسی های انجام شده این دو مدیر که یکی فروشنده بخش خصوصی و دیگری خریدار بخش دولتی است در شرکت های خصوصی شیمیایی و دارویی صالحان شیمی، دانش کیمیا فارمد، نوآوران دارویی البرز، شیمیایی و دارویی باران و موسسه تخصصی صنایع همگن دارویی استان البرز هم زمان عضو هیات مدیره هستند که نشان می دهد مراودات آنها بیش از خرید و فروش غیرقانونی مواد اولیه دارویی است. بخش دیگر این بررسی ها نشان گر این حقیقت است که فرد فروشنده از طریق شرکت شیمیایی و دارویی باران که بخشی از سهام آن به این دو نفر تعلق دارد و شرکت دارو آریا نوین شیمی، اقدام به واردات مواد موثره دو فقره از داروها از یک شرکت چینی که فاقد GMP معتبر بوده، کرده است و عینا آن ها را به شرکت داروسازی اسوه فروخته است. مقدار اولیه داروی بوسنتان به صورت یک مرحله قبل از ماده موثر نهایی N - ۱ از کشور چین وارد شده است.*چینی های با انصاف و خودی های بی انصافبد نیست بدانید قیمت خرید هر گرم مواد اولیه و موثر داروی فینگولیمد از شرکت چینی حدود ۴۹/۱ میلیون ریال(۱۴۹ هزار تومان) اما همین ماده تا توسط فروشنده این معامله غیرقانونی به قیمت هر گرم ۲/۹۷ میلیون ریال(۹ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان یعنی ۶۵ برابر قیمت خرید) به شرکت داروسازی اسوه فروخته شده است.*خرید آپارتمان با خون مردمدر زمان انجام این معاملات غیرقانونی، قیمت خرید هر کیلوگرم مواد موثر بوسنتان از شرکت چینی معادل ۲۶/۲ میلیون ریال(۲۲۶ هزار تومان) بوده است. اما همین ماده تا قیمت هر کیلوگرم ۱ میلیارد و ۳۸ میلیون ریال(۱۰۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان یعنی ۴۶۰ برابر قیمت خرید) از سوی فروشنده ای که با خریدار در جاهای دیگر شریک است، به شرکت داروسازی اسوه فروخته شده است.

در ردیابی وجود پرداخت شده از سوی شرکت داروسازی اسوه به شرکت های متعلق به فرد فروشنده مشخص شد که او در برخی موارد از مبالغ دریافتی مبلغی رابه حساب خریدار دولتی خود واریز کرده است. از طرفی مبلغی حدود ۱۶ میلیارد ریال(یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) برای خرید یک دستگاه آپارتمان به مدیر دولتی تحت نظر وزارت بهداشت پرداخت کرده است. قسمت اصلی مبالغ پرداخت شده به این فرد صرف خرید سهام و تجهیز شرکت بنام شرکت شیمیایی و دارویی باران شده است که هر دوی این افراد تقریبا به صورت مساوی سهام دار آن هستند. در نتیجه توضیح دریافت شده از فروشنده، او اذعان کرده است که در مراحل اولیه کار مقرر بوده کلیه عواید معاملات به صورت مساوی بین او و شخص مدیر خریدار تقسیم شود.

*دفاع مفسد: اشتباه کردم؛ عده ای مردند!جالب اینجاست پس از مشخص شدن وضعیت مفاسد اقتصادی و معاملات غیرقانونی این دو نفر، فروشنده با قبول سهمیم شدن در منافع معاملات انجام شده اعلام کرده که ورود برخی از اقلام مواد اولیه دارویی بدون اطلاع او انجام شده است وکار اشتباهی بوده که حاضر است منافع حاصله ر ابه بیت المال واریز نماید. او نیز همچنین اقدام به ثبت داروهای مورد نظر با عنوان اختراع کرده است و از آنجا که داروهای مورد نظر مشابه خارجی داشتند مطابق قانون ۱۸ ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوبه ۱۳۸۶ هر ذی نفع می تواند ابطال گواهینامه های اختراع را از دادگاه درخواست کند.*رد پای یاسین رامین در تخلفات دارویی؟ به گزارش خبرگزاری موج اسناد تخلفات و مفاسد اعلام شده ای که شرح داده شد به دست علی طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی رسیده است. امیدواریم با انتشار عمومی چنین پرونده های پر از مفاسدی که می تواند به بهای خون بسیاری از هموطنان تمام شود، برخورد شایسته ای انجام شده تا خطاکاران بعدی جرات تکرار چنین جرایمی را آن هم در شرایطی که کشور با مشکلات متعددی دست به گریبان است، نداشته باشند. لازم به یادآوری است که چندی پیش یاسین رامین، واردکننده دارو از طریق شرکت رشد به علت بدهی ۲ میلیون یورویی به سازمان هلال احمر بازداشت شد.