نهمین نمایشگاه تکنولوژی زیرساخت های کشاورزی موسوم به «نمایشگاه آبیاری کرج» با رویکردی متفاوت به روال سال های گذشته در استان البرز، شهرستان کرج و در فضای نمایشگاهی گلستان گلشهر برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج،منصور انصاری دبیر ستاد اجرایی نهمین نمایشگاهتکنولوژی زیرساخت های کشاورزیگفت:بخش ویژه نمایشگاه امسال، برجسته کردن تلاش های وزارت جهاد کشاورزی در دست یابی و عرضه کشت بافت و نهال، درختچه و بذور مقاوم در مقابل کم آبی و خشکی است که خود تلاشی تاثیرگذار برای صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی است.

وی با بیان این که این نمایشگاه با حمایت معنوی وزارت جهاد کشاورزی به ویژه مرکز روابط عمومی معاونت آب و خاک و تشکل های مطرح و سراسری توانست فعالیت های ارزشمند طراحان و مجریان و تولیدکنندگان و سازندگان تجهیزات آبیاری که غالبا پنهان هستند و در منظر افکار عمومی کمتر دیده می شوند را در قالب یک نمایشگاه متمرکز به صورت ملموس و قابل اتکا آشکار سازد، افزود: همچنین این نمایشگاه توانست توجه برنامه ریزان، تصیم گیرندگان و تصمیم سازان اقتصادی و طراحان بودجه و اعتبارات را به نقش تاثیرگذار استفاده از لوله و اتصالات پلی اتیلن، روش های مختلف آبیاری تحت فشار در صرفه جویی از مصرف آب و افزایش بهره وری جلب نماید که با افزایش بودجه و اعتبارات برای این بخش، شاهد افزایش ضریب بهره وری از آب کشاورزی تا ۴۳ درصد هستیم.

انصاری اظهار داشت: بخش ویژه ای در این نمایشگاه را به کشت بافت، نهال اصلاح شده، بذور مقاوم در مقابل کم آبی و همچنین کودهای کدینگ شده که ثبت مشخصات شده و مورد تایید موسسه خاک و آب هستند اختصاص داده ایم و تلاش شده است که رویکرد نمایشگاه، جلب تعداد بیشتری از زارعان، کشاورزان و به ویژه گندمکاران و تشکل های مرتبط در سراسر کشور باشد.

وی با اشاره به این که به دلیل شناخته شده بودن نمایشگاه برای غرفه گذاران که غالبا به محض اطلاع، اعلام حضور می کنند، بودجه قابل توجهی برای دعوت و بازدید بهره برداران در سراسر کشور اختصاص یافته است؛ اضافه کرد: همچنین این نمایشگاه از طریق مراجع ذی صلاح از تعداد زیادی از وابستگان بازرگانی کشورهای منطقه، آفریقایی اروپایی با هدف توسعه صادرات دعوت کرده است.

دبیر ستاد اجرایی نهمین نمایشگاهتکنولوژی زیرساخت های کشاورزییادآور شد: کشور ما در عرصه طراحی و تولید انواع لوله و اتصالات و بعضی قطعات سامانه های نوین آبیاری از نظر قیمت و کیفیت، توانایی رقابت با کشورهای اروپایی را دارد و این نمایشگاه همواره کانونی برای صادرات به کشورهای همجوار بوده است.

انصاری یادآور شد: به دلیل نتایجی که این نمایشگاه متمرکز و شناخته شده در عرصه ارائه و نمایش توانمندی ها در سامانه های آبیاری داشته است، از آن به عنوان نمایشگاهی در مسیر توسعه پایدار کشاورزی یاد می کنند.

نهمین نمایشگاه تکنولوژی زیرساخت های کشاورزی موسوم به «نمایشگاه آبیاری کرج» از ۲۷ تا ۳۰ مهر ماه سال جاری در فضای نمایشگاهی گلستان گلشهر برگزار می شود.