معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان از احیای دشت میناب با اجرای طرح‌ترمیم شن چاله‌های رودخانه میناب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «شهروز شجاعی» در تشریح این خبر گفت: اجرای این طرح در درازمدت باعث‌ترمیم فرو چاله‌های دشت میناب و کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی می‌شود.

وی بابیان اینکه، برداشت بی‌رویه ماسه از رودخانه‌های میناب در سال‌های اخیر باعث به وجود آمدن چاله‌های بزرگ در بستر رودخانه شده است، اضافه کرد: ایجاد این چاله‌های بزرگ سبب تغییر بستر رودخانه میناب شده که علاوه بر احتمال تشدید سیلاب در مقاطع بحرانی می‌تواند منجر به پدید آمدن مشکلات زیست‌محیطی و همچنین وقوع فجایع انسانی شود.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تصریح کرد: در اجرای این طرح چاه‌ها به‌وسیله تعدادی کانال به یکدیگر وصل می‌شوند که یک‌بند آبگیر نیز برای انتقال سیلاب به شن چاله‌ها تعبیه‌شده است.

شجاعی افزود: در صورت وجود سیلاب و سرازیر شدن آن، در جریان روان آب‌ها در چاله‌ها تله اندازی می‌شوند و به‌مرورزمان به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.

وی در پایان یادآور شد: از خطرات به وجود آمدن این فرو چاله‌ها می‌توان به ایجاد حفره‌های بزرگ و عمیق که موجب تلفات انسانی می‌شود و یا تغییر جهت و سرازیر شدن سیل به سمت روستاها و شهرهای کنار رودخانه اشاره کرد.