مدیرکل بیمه سلامت، گفت: خوشبختانه با تلاش مسئولان وزارت بهداشت طرح نظام بالینی در کشور ایجاد شده و اجرای آن باعث حذف هزینه‌های غیر ضروری درمان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، شاهدخت فتحی بیرانوند مدیرکل بیمه سلامت لرستان، گفت: با تلاش مسئولان وزارت بهداشت طرح نظام بالینی در کشور ایجاد شده و اجرای آن باعث حذف هزینه‌های غیر ضروری درمان می‌شود.

وی، مهمترین مشکلی که بیمه سلامت در لرستان با آن روبرو بوده بحث استفاده بیش از حد نیاز بیماران از امکانات پزشکی است و باید برای رفع این مشکل تمام نهادهای مربوطه در امر فرهنگ سازی استفاده بهینه از امکانات درمانی تلاش کنند.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه باید به مردم آموزش دهیم که طبق چارت پزشکی به مراکز درمانی مراجعه کنند، افزود: طبق این چارت مردم ابتدا باید به پزشک عمومی بروند و بعد در صورت تشخیص این پزشک به متخصص مراجعه کنند و در نهایت اگر مشکل آن‌ها رفع نشد با دستور پزشک متخصص به دکتر فوق تخصص مراجعه کنند که متاسفانه این چارت در نظام درمانی کشور رعایت نمی‌شود و باعث ایجاد هزینه‌های درمانی سرسام آور برای دولت می‌شود.

سیستم پرداخت کارانه‌ در کشورهای توسعه یافته منسوخ شده است

وی با انتقاد از شیوه نظام پرداخت به پزشکان، اظهار کرد: نظام پرداخت به پزشکان در کشور ما متاسفانه یک سیستم کارانه‌ای است؛ یعنی پزشک به ازای خدماتی که به بیماران ارائه می‌دهد حقوق دریافت می‌کند؛ در این نوع نظام پرداخت نحوه تجویز پزشک دارای مشکلات زیادی بوده و امروزه این شیوه در کشورهای توسعه یافته منسوخ شده است.

اجرای طرح نظام بالینی باعث حذف هزینه‌های غیرضروری درمان می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت لرستان با بیان اینکه اگر بخواهیم هزینه‌های نظام درمانی کشور را متناسب با نیاز حقیقی بیماران تطبیق دهیم باید از روش‌های جدید به جای سیستم کارانه‌ای استفاده کنیم، گفت:خوشبختانه با تلاش مسئولان وزارت بهداشت طرح نظام بالینی در کشور ایجاد شده که اجرای آن باعث حذف هزینه‌های غیر ضروری درمان می‌شود.