رئیس خانه صنایع دستی استان اصفهان گفت: کارآفرینی و توسعه کسب و کار با راهکارهای نوین تولید و صادرات صنایع دستی نیازمند حمایت جدی مسئولان و مردم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، محمدرضا اخلاقی در جمع اصحاب رسانه با اشاره به اینکه این مجموعه مردم نهاد از فروردین ماه سال 96 رسما فعالیت خود را در زمینه آموزش و تولید آغاز کرد، اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه خانه صنایع دستی در چهار محور اصلی شامل خدمات آموزشی، افزایش تولید ، ایجاد اشتغال و کارآفرینی و بازاریابی و فروش فعالیت می کند.

وی با بیان اینکه بازاریابی و فروش از مهمترین محورهای خانه صنایع دستی است، افزود: از زمان شروع فعالیت این مجموعه همواره با مشکل نبودن بازار فروش مواجه شدیم اما به این نتیجه رسیدیم که بازارها را خودمان ایجاد کنیم و خانه صنایع دستی اصفهان به جای فروش محصولات ، سرویس فروش به هنرمندان ارائه بدهد و بسترساز بازار باشد.

وی ادامه داد: در این راستا اقداماتی چون ایجاد بازارچه، گالری، سایت فروش اینترنتی و شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی و صادرات محصولات صنایع دستی انجام شده است.

محمد رضا اخلاقی گفت: خانه صنایع دستی برای حمایت و ایجاد اشتغال و کارآفرینی دو بخش اصلی را دنبال می کند که اولی مرکز توسعه کسب و کار و دومی مرکز شتاب دهی است.

وی بیان داشت: برای اولین بار قرار است مرکز شتاب دهی صنایع دستی ایجاد شود که با فراخوان جذب ایده های خلاق آغاز به کار خواهد کرد و پس از آن با تیم سازی و حمایت از آن ها به رواج و توسعه کسب و کار منتهی می شود.

رئیس خانه صنایع دستی استان اصفهان با ابراز تاسف از اینکه  طراحی و تولید صنایع دستی تاکنون بر اساس نیازها ی بازار داخلی و بین المللی در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: در راستای تولید کالای کاربردی بر اساس استانداردهای جهانی  به جای کالاهای صرفا تزیینی، با همکاری دانشکده فرانسوی مد و هنر  ( مد آرت ) دفتر تخصصی طراحی صنایع دستی را برای نخستین بار در کشور راه اندازی کردیم.

وی افزود: کلاس های آموزش هنرهای کاربردی و استاندارد با همراهی و حضور اساتید دانشکده مدآرت فرانسه از شهریورماه سال جاری برای علاقه مندان برگزار می شود.

محمدرضا اخلاقی در خصوص فعالیتهای آموزشی خانه صنایع دستی اصفهان اظهار کرد: سه حوزه کلی با عنوان های آموزش هنرهای سنتی(میناکاری، خاتم، قلمکار، فیروزه کوبی و...)، هنرهای کاربردی(طراحی لباس، طراحی کیف و کفش، طراحی زیورآلات و ...) و آموزش اقتصاد هنر که با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی تولید کالا در راستای برطرف کردن نقاط ضعف صنایع دستی و بازاریابی و فروش آن  انجام می شوند.

وی گفت: در این بخش دوره هایی همچون سبک فروش، سبک فروش بازارچه، تربیت بازاریان صنایع دستی، مباحث زبان تخصصی هنر، عکاسی هنر و استفاده از فضای مجازی آموزش داده می شود تا یک هنرمند بتواند محصولات خود را معرفی کند.

رئیس خانه صنایع دستی اصفهان بیان داشت: برای نخستین بار در کشور فروشگاه ملزومات صنایع دستی ( دست آرت ) در محل تالار استاد فرشچیان راه اندازی شد که مواد اولیه و ابزار کار صنایع دستی را به طور یکجا و با قیمتی مناسب تر در اختیار هنرمندان این عرصه قرار می دهد.

صنایع دستی

صنایع دستی هویت فرهنگی ایران است

در ادامه رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به فعایتهای انجمن گفت:  ۲۵ آبان سال ۹۶ نخستین مجمع عمومی این انجمن با حضور هنرمندان در اتاق بازرگانی شکل گرفت و پس از انجام رای گیری، هیئت مدیره انجمن مذکور تشکیل شد.

جلیل جوکار با بیان اینکه در این مدت جلسات هم اندیشی بسیاری با مسئولان اتاق بازرگانی، وزارت ارشاد، استانداری و شهرداری اصفهان در راستای توسعه ی بازارهای هدف و صادرات برگزار کردیم، افزود: در شرایط کنونی تحریمها  صادرات سخت و پیچیده است چرا که حتی با توجه به  فعالیتهای اعضای انجمن که بازرگانان صنایع دستی، هنرمندان، تولیدکنندگان و صاحبان دفاتر صادرات هستند، به سختی می توان ارز حاصل از صادرات خارجی را به کشور وارد کرد.

وی با تاکید بر اینکه  صنایع دستی معرف هویت فرهنگی ما است، اظهار کرد: صنایع دستی وجهه گفتمان فرهنگی دارد که همچون موجود زنده با مخاطب سخن می گوید و وقتی که کالایی را صادر می کنیم در واقع کاری فرهنگی انجام داده ایم.

جلیل جوکار ادامه داد: این گفتمان فرهنگی پیشینه ایی هزاران ساله دارد اما امروزه باید با رعایت استانداردها بتوان بر رقبای سرسختی مانند چین و هند که گردش مالی میلیون دلاری از صادرات صنایع دستی در جهان بدست می آورند، غلبه کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان اصفهان با بیان اینکه سه کمسیون صادرات و توسعه بازار، کمسیون آموزش و پژوهش و کمسیون هماهنگی و پایش را برای این انجمن در نظر گرفته ایم، گفت: از ۱۵ مردادماه ثبت نام هنرمندان در این انجمن برای ارائه خدمات بهتر آغاز خواهد شد و هنرمندان می توانند برای ثبت نام حضوری به دفتر موقت انجمن واقع در مجتمع فرشچیان و یا برای ثبت نام اینترنتی به سایت مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: حمایتهای آموزشی این انجمن  به هنرمندان در راستای استانداردسازی آثار و محصولاتشان مطابق با نیاز بازارهای هدف و آشنایی با بیزینس هنری است.

جلیل جوکار اظهار کرد: این آموزشهای نوین در زمینه صنایع دستی  بعمنای دست کشیدن از سنتهای ایرانی نیست بلکه بررسی ذائقه فرهنگی و هنری کشورهای هدف تاثیر بسزایی در موفقیت یک هنرمند دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون تولیدات صنایع دستی ما سلیقه محور بوده است، ادامه داد: خلاقیت شکستن چهارچوبهای سنت و فرهنگمان نیست اما ارایه متدهای خلاقانه ای است که هنرمند بر اساس نیاز بازار فروش کالایی کاربردی تر خلق کند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی اصفهان افزود: هنرمندی با تمام سرمایه اش کالایی تولید کرده و بدلیل سلیقه ایی بودن فروش نرفته است و آنها را در انبار جمع آوری می کند که هدف انجمن در این حوزه بروزرسانی تولیدات و بکارگیری شیوه های نوین برای بیزینس است.

صنایع دستی اصفهان

جوکار با بیان اینکه ماموریت ما صادرات صنایع دستی است، اظهار کرد: این انجمن به هیچ وجه قصد موازی کاری و رقابت با سایر نهادهای فعال در حوزه صنایع دستی را ندارد بلکه برای صیانت از حقوق هنرمندان صنایع دستی تشکیل شده است.

وی بیان داشت: برای صادرات  دو رویه را در پیش گرفته ایم، یکی گره زدن بیش از پیش صنایع دستی با گردشگری و آموزش راهنما گردشگری  است و دومین روش ایجاد و گسترش دفاتر دائمی صنایع دستی در نقاط مختلف جهان هست که در حال رایزنی با کشورهای فرانسه، اتریش، صربستان و چین هستیم و مذاکرات مفید و سازنده بوده است.

اصفهان 199 رشته ی پویا و 40 هزار هنرمند فعال در عرصه صنایع دستی دارد

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی استان افزود: براساس آمار یونسکو اصفهان، 199 رشته صنایع دستی فعال و یک سوم صنایع دستی جهان را دارد که این آمار در جهان بی سابقه است.

جوکار تصریح کرد: با وجود این توانایی ها باید تلاش کنیم عقب ماندگی ها و ضعف های صنایع دستی را جبران و با کشورهای پیشرفته در این عرصه برابری کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت هنرمندان و ارائه ی طرح های جدید و ایده های بدیع ایشان به پیشیرد اهداف این انجمن مردم نهاد یاری رسان خواهد بود ابراز امیدواری کرد: با همدلی و مودت و بهره برداری از فرصتها شاهد حداقل پیشرفت در عرصه صنایع دستی باشیم.

گفتنی است؛ در سال 2017 میلادی فروش صنایع دستی تولید داخلی 250 میلیون دلار و فروش صنایع دستی چین در ایران بیش از 25 میلیارد دلار بوده است و این در حالیست که گفته می شود یک سوم صنایع دستی جهان را تنها در شهر اصفهان داریم.