معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نخستین همایش تجلیل از صنایع سبز، گفت: تمام چالش‌های محیط زیستی که در کشور با آن‌ها روبه‌رور هستیم در خوزستان جمع شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان،  نخستین همایش تجلیل از صنایع سبز با حضور مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور، استاندار خوزستان، مدیرکل مدیریت بحران، مدیرکل محیط زیست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مدیران عامل شرکت های توسعه نیشکر، صنعتگران و سازمان های مردم نهاد حامی محیط زیست در سالن آمفی تئاتر هتل نیشکر اهواز  امروز ( 7مرداد) برگزار شد.

تجریشی در نخستین همایش تجلیل از صنایع سبز اهواز، اظهار کرد: تمام چالش‌های محیط زیستی که در کشور با آن‌ها روبه‌رور هستیم در خوزستان جمع شده‌اند. اکنون در خوزستان و در کشور مشکلاتی مانند خشکسالی، تأمین منابع آب صنایع، آلودگی آب‌های سطحی، دریاچه‌ها و ... را داریم.

وی ادامه داد: البته در این راه دو نقطه امیدواری وجود دارد. یکی اینکه این مشکلات به وسیله خود ما ایجاد شده‌اند پس خود ما نیز می‌توانیم بر آن‌ها غلبه کنیم. دوم اینکه مسائل و مشکلاتی در جامعه وجود داشته که در دنیا توانسته‌اند بر آن غلبه کنند.

همایش تجلیل از صنایع سبز خوزستان

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: توسعه پایدار توسعه‌ای است که در آن تامین نیازهای نسل‌های بعدی به مخاطره نیندازیم. باید بیاموزیم که خودخواه نباشیم و نسل‌های آینده را نیز ببینیم. در تصمیم‌گیری‌های خود باید نسل‌های آینده را نیز در نظر بگیریم. محققان وقتی مشکلات را طبقه‌بندی می‌کنند، به این نتیجه می‌رسند که بسیاری از مشکلات ما نهادگرا هستند. نمی‌توان مسأله آب را تنها با تکیه بر علم‌هایی مانند هیدرولوژی و کشاورزی مدیریت کرد بلکه تحلیل‌های ما باید دیدگاه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز داشته باشند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خوزستان اولین استانی است که با توجه به تفویض اختیار سازمان محیط زیست، انتخاب صنایع برتر را در دستور کار قرار داده است. اسفندماه سال گذشته نیز از صنایع برتر در این زمینه تقدیر شد. در این بررسی‌ها ابتدا صنایع سبز در سطح استانی و سپس در سطح ملی انتخاب می‌شوند. کارنامه مدیریت سبز نیز برای دستگاه‌های دولتی صادر خواهد شد که توسط سازمان محیط زیست به دستگاه‌ها نمره داده می‌شود. در این کارنامه‌ها می‌بینیم که از حدود 100 دستگاه و وزارتخانه، برخی دستگاه‌ها رتبه صفر کسب کرده‌اند.

دریافت  لوح صنعت سبز توسط  5 واحد صنعتی خوزستان در سال جاری

در این مراسم احمدرضا لاهیجان زاده با اشاره به انجام فعالیت هایی در زمینه استفاده از صنایع سبز، بیان داشت: ﺩﺭ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﺒﺰ ﮐﺸﻮﺭ ﺍﺯ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﺳﺒﺰ ﺧﻮﺯﺳﺘﺎﻥ ﺗﻘﺪﯾﺮ شده که نشان دهنده توجه صنایع مختلف و صنعتگران استان به این موضوع است.

ﻭﯼ با بیان اینکه در سال جاری 5 ﻭﺍﺣﺪ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻭ ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ ﺳﺒﺰ خوزستان ﻣﻮﻓﻖ ﺑﻪ ﮐﺴﺐ ﺍﻣﺘﯿﺎﺯﺍﺕ ﻻﺯﻡ ﺟﻬﺖ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ ﻟﻮﺡ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﺒﺰ ﺷﺪند، گفت: ﺷﺮﮐﺖ ﭘﺘﺮﻭﺷﯿﻤﯽ ﻓﻦ ﺁﻭﺭﺍﻥ ‌(ﺷﺮﮐﺖ ﺑﺮﮔﺰﯾﺪﻩ‌)، ﺳﯿﻤﺎﻥ ﺑﻬﺒﻬﺎﻥ، ﻧﯿﺮﻭﮔﺎﻩ ﺳﯿﮑﻞ ﺗﺮﮐﯿﺒﯽ ﺧﺮﻣﺸﻬﺮ، ﺷﯿﺮ ﭘﮕﺎﻩ ﺷﻮﺵ، ﭘﺨﺶ ﻓﺮﺁﻭﺭﺩﻩ ﻫﺎﯼ ﻧﻔﺘﯽ ﺍﻫﻮﺍﺯ ﻭ ﻣﺮﮐﺰ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻧﻔﺖ ﺷﻬﯿﺪ ﺍﮐﺒﺮﺯﺍﺩﻩ ﺯﻧﮕﻨﻪ، ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺻﻨﻌﺖ ﺳﺒﺰ ﺭﺍ ﺩﺭﯾﺎﻓﺖ کردند.

استاندار خوزستان در این همایش با تأکید بر اینکه کلیه ی دستگاههای اجرایی مکلف به حفظ و صیانت از محیط زیست خوزستان بوده و باید تلاش خود را دو چندان کنند، عنوان کرد: تجربه گذشته نشان داده بیشترین خسارت ها به محیط زیست زمانی صورت گرفته که جوامع محلی و مردم در تصمیم گیری های کلان محیط زیستی و توسعه ای کنار گذاشته شده اند.

تاکید استاندار خوزستان به مشوق مالیاتی برای صنایع سبز

وی بر اهمیت صنایع سبز که در تولیدات خود روش های سازگار با محیط زیست را به کار می گیرند، تأکید کرد و گفت: حمایت از این صنایع و استفاده آنها باید مورد حمایت مسئولین قرار گرفته تا علاوه بر کاهش آلودگی ها، به حفظ و نگهداری محیط زیست کمک شود.

استاندار خوزستان

شریعتی با بیان اینکه مسئولین می بایست برنامه های تشویقی و تسهیلی خوبی برای این صنایع در نظر بگیرند، یادآور شد: صنایع سبز الگویی مناسب برای سایر صنایعی که میزان آلایندگی آنها بالاست هستند و مشوق های مالیاتی و بیمه ای برای این صنایع می تواند آنها را در این عرصه پیشگام کند.

استاندار خوزستان این صنایع را فرصت مناسبی برای کارآفرینی، کاهش تغییرات آب و هوایی و توسعه و انتقال فناوری دانست و گفت: صنعت سبز موقعیت بسیار مناسبی برای حفظ محیط زیست در کشورها است در صورتی که سیاست‌های مناسب نیز در این رابطه به کار گرفته شود.

شریعتی با اظهار اینکه استان ما باید در راه تدوین سیاست‌های خود در رابطه با توسعه صنعت سبز، انگیزه برای بهینه‌سازی و رقابت ایجاد ‌کند، عنوان کرد: ورود بانک ها و سیاست های مسئولین بعنوان سیاستگذار دارای اهمیت بوده و می بایست در این راستا قدم های مثمرثمرتری بردارند.

تقدیر از شرکت توسعه نیشکر دعبل خزاعی به عنوان واحد نمونه صنایع سبز

وی در پایان با تأکید بر اینکه کلید فعالیت‌های زیست محیطی در مشارکت مردم خلاصه شده است، اظهار کرد: در کنار دولت، سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌ها و بخش خصوصی هم باید قرار بگیرند تا بتوان محیط زیستی سالم و پاکه داشته باشیم زیرا بدون مشارکت جدی مردم،  حل همه‌ی موضوعات اجتماعی از جمله محیط زیست محقق نخواهد شد.

در این مراسم معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست کشور، از شرکت توسعه نیشکر دعبل خزاعی، پتروشیمی خوزستان و پتروشیمی لاله به عنوان صنایع سبز و واحدهای نمونه تقدیر شد.