نماینده ولی فقیه در استان گیلان در مراسم افتتاحیه دومین دوره کاراموزان قضایی استان گیلان با تاکید بر اجرای عدالت اظهار کرد: نتیجه کار قضاوت باید اشاعه فرهنگ دینی باشد تا مردم پس از مراجعه به محاکم، شاهد اجرای قانونی از قوانین اسلام باشند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان،  آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان با ارائه تعریفی از قضاوت عنوان نمود: قضاوت به معنای حکم کردن بین مردم براساس قوانین شرع برای رفع تنازع و مخاصمات می باشد.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ اسلام همیشه حکومتها در اختیار دستگاه ظالم بوده است تصریح کرد: به دلیل وجود همین حاکمیت ناعادلانه که مروجان اندیشه های انحرافی بوده اند، شاهد بروز نحله ها و  فرقه های مختلفی در جامعه  هستیم.

دستگاه قضایی ملجا و پناه مردم در گرفتاریها و مشکلات است

آیت الله فلاحتی دستگاه قضایی را ملجا و پناه مردم در گرفتاریها و مشکلات برشمرد و تاکید نمود: قوه قضائیه باید از این فرصت در جهت اجرای قسط و عدالت و جلب رضایت مردم بهره مند گردد.

افتتاحیه-دوره-دوم-کارآموزان-قضایی-4

وی "رقّت"، "دقّت" و "کیاست" را از ملزومات امر قضاوت برشمرد و اظهار داشت: قاضی پیش از صدور حکم نیازمند کمک گرفتن از روانشناسی انسانی است زیرا قضاوت با اعراض و نفوس و اموال مردم گره خورده است.

وی با تاکید بر اجرای عدالت خاطر نشان کرد: نتیجه کار قضاوت باید اشاعه فرهنگ دینی باشد تا مردم پس از مراجعه به محاکم، شاهد اجرای قانونی از قوانین اسلام باشند.

آیت الله فلاحتی در پایان با توصیه بر خودسازی و تزکیه نفس و شنیدن مواعظ بزرگان ابراز امیدواری کرد: قضات جوان جامعه ما وارثان شایسته ای برای پیشکسوتان خود باشند.