اولین قرارداد محرمانگی EPC/D بین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت پتروگوهر فراساحل کیش امروز با موافقت وزیر نفت امضا شد.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، بیژن عالی پور در مراسم انعقاد این قرارداد بیان داشت: این قرارداد نخستین قرارداد از طرح توسعه 28 مخزن است و محدوده جغرافیایی آن در واحدهای بهره برداری  اهواز 5 ،3،2 است که به منظور اجرای این طرح که از شهریور ماه امسال آغاز می شود و 2 سال به طول می انجامد، 300 میلیون دلار هزینه می شود.

وی ادامه داد: تامین و نصب پمپ های درون چاهی و سرچاهی، حفاری و  تعمیر6 حلقه چاه، خطوط لوله، تعمیرات ضروری واحدهای بهره برداری و نمکزدایی،خرید، نصب و تعمیرات توربین هابخشی از مفاد این قرارداد محسوب می شود.

عالی پور گفت: هم اکنون 320 هزار بشکه نفت به طور روزانه از واحدهای بهره برداری اهواز 5،3 ،2 تولید می شود که با تکمیل این پروژه، میزان تولید نفت در واحدهای مذکور 42 هزار بشکه افزایش می یابد و همچنین از افت تولید 35 هزار بشکه نفت نیز جلوگیری می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همچنین خاطر نشان کرد: با اجرای طرح توسعه 28 مخزن در زمینه اشتغالزایی در سطح استان تحول چشمگیری ایجاد می شود.

واگذاری 28 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شرکت‌های داخلی

همچنین صادق فتح اللهی مدیر طرح واگذاری 28 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در حاشیه این مراسم ابراز داشت: از پیش مشخص شده بود تا بسته اهواز با ترک تشریفات به شرکت پتروگوهر فراساحل کیش واگذار شود. این شرکت در گذشته در مناقصات شرکت ملی مناطق نفتخیز شرکت کرده و در بحث حفاری تایید صلاحیت شده بود.

مدیر طرح واگذاری 28 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: این شرکت بهترین پروپوزال فنی را در خصوص مسایل حفاری به شرکت ما ارائه کرده بود و در این زمینه خوشبختانه بحثی در خصوص تایید صلاحیت این شرکت وجود ندارد. امیدواریم بتوانیم از ماه آینده شاهد آغاز به کار این قرارداد باشیم تا در میادین مدنظر کار آغاز شود.

وی در ادامه گفت: این روش قرارداد که امروز شاهد آن هستیم به شکلی است که در قالب یک بسته به پیمانکار ارائه می‌شود و در این زمینه پیمانکار کل بسته کامل یک طرح را در اختیار می‌گیرد تا تولید مدنظر از آن طرح واقعی باشد و پیمانکار نیز مسئولیت طرح را به عهده داشته باشد.

مدیر طرح واگذاری 28 مخزن منتخب شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تاکید کرد: در این زمینه علاوه بر واگذاری اولین قراردادی که در این زمینه امروز انجام گرفت، 6 مناقصه در حال اجرا نیز برای مخازن رامشیر، لالی، کبود، گچساران و... داریم.