در نخستین روز از هفته بزرگداشت کارآفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای کارگاه آموزشی تعمیرکار پکیج شوفاژ دیواری با حضور سید جمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان و جعفر توان فرماندار شهرستان دیواندره و جمعی از مسئولین این شهرستان در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان دیواندره افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان ؛ در نخستین روز از هفته بزرگداشت کارآفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای ،کارگاه آموزشی تعمیرکار پکیج شوفاژ دیواری با حضور سید جمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان و جعفر توان فرماندار شهرستان دیواندره و جمعی از مسئولین این شهرستان در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان دیواندره افتتاح و به بهره برداری رسید.

در جریان این مراسم اشرف رسولی رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان دیواندره با اشاره به عملکرد این مرکز در سال گذشته بیان داشت : مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان دیواندره در سال گذشته توانست در بخش دولتی 133 هزار نفر- ساعت آموزش مهارتی را به مردم شریف این استان ارائه نماید که سهم ارائه آموزش های مهارتی در روستاها 54 هزار  نفر – ساعت ، در جوار صنایع 20 هزار نفر – ساعت و در پادگان های سطح شهرستان 1950 هزار نفر – ساعت عملکرد آموزشی این مرکز در سال گذشته بوده است .

رسولی از آموزش 52 نفر از جوانان دیواندره ای در قالب طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی خبر داد و گفت : خوشبختانه با حمایت های همه جانبه فرمانداری شهرستان دیواندره و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان این مرکز توانست نسبت به جذب ارقام خوبی جهت خرید تجهیزات و مواد مصرفی اقدام نماید که در آینده شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش آموزش های مهارتی در سطح شهرستان دیواندره خواهیم بود.

در ادامه جعفر توان فرماندار شهرستان دیواندره با اشاره به اهمیت آموزش های مهارتی و ضرورت توجه و توسعه این آموزش ها در سطح کشور گفت : یکی از ضروریات توسعه در کشور آموزش های مهارتی است و آموزش های مهارتی می تواند نقشی مهم و تعیین کننده در افزایش شاخص های توسعه در کشور را ایفاء نماید.

فرماندار شهرستان دیواندره بیان داشت : کیفیت بخشی به آموزش های مهارتی و تلاش برای توسعه این آموزش ها در دستور کار شورای مهارت و فناوری شهرستان دیواندره قرار گرفته است تا جوانان دیواندره ای بتوانند با فراگیری آموزش های مهارتی به بازارکار ورود پیدا کنند که لازمه این امر متناسب نمودن آموزش های مهارتی با نیاز بازار کار است .

در پایان توان از مساعدت فرمانداری شهرستان دیواندره نسبت به تخصیص بودجه فرهنگی روستاها جهت ارائه آموزش های مهارتی به جوانان روستاهای سطح شهرستان دیواندره به مرکز آموزش فنی و حرفه ای این شهرستان خبر داد .

در ادامه سید جمیل احمدی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان نیز ضمن تبریک فرارسیدن هفته بزرگداشت کارآفرینی و ترویج آموزش های مهارتی به کلیه کارکنان مجموعه و تلاشگران عرصه مهارت آموزی اظهار داشت : هرساله از 31 تیرماه لغایت 6 مرداد ماه به نام هفته بزرگداشت کارآفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای نامگذاری شده است که هدف از این نامگذاری آشنایی بیش از پیش آحاد جامعه با آموزش های مهارتی و خدمات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور علی الخصوص جوانان این مرز و بوم است .

فنی وحرفه ای

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کردستان آموزش های مهارتی را یکی از ارکان اصلی تحقق منویات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) در نامگذاری سالجاری به نام سال حمایت از کالای ایرانی خواند و افزود : آموزش های مهارتی می تواند با تربیت نیروی متخصص و کارآمد علاوه بر امکان ورود جوانان فارغ التحصیل و جویای کار به بازار کار زمینه افزایش بهره وری و کمک به بالا بردن کیفیت محصولات داخلی را فراهم نماید.

این مقام مسئول بیان داشت : در کشورهای پیشرفته دنیا 70 % از آموزش ها به آموزش های مهارتی و تنها 30 % از مجموع آموزش های ارائه شده به آموزش های تئوری اختصاص داده می شود که این امر خود نشانگر اهمیت آموزش های مهارتی در سطح جامعه است .

احمدی گفت : ادبیات کسب و کار در کشورهای پیشرفته دنیا تغییر پیدا کرده است که می طلبد در کشورما نیز ادبیات کسب و کار توام با نگرش کارآفرینانه نهادینه شود.

در پایان این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد تا با همکاری و تعامل کلیه دستگاه های اجرایی سطح استان شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش آموزش های مهارتی در سطح جامعه باشیم.