رییس کنفدراسیون سنگ ایتالیا گفت:با توجه به وجود معادن غنی سنگ اصفهان به عنوان پایتخت سنگ ایران شناخته می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، فلاویو ماربلی اظهار داشت: با توجه به وجود معادن غنی سنگ، وجود بیش از 2 هزار واحد فرآوری سنگ و موقعیت جغرافیایی و مراکز علمی مرتبط ،اصفهان به عنوان پایتخت سنگ ایران  شناخته می شود.

وی افزود:تمام زیرساخت های صنعت سنگ در این استان وجود دارد و سایر شهرهای ایران می  توانند از  این ظرفیت برای توسعه صنعت سنگ منطقه خود  استفاده کنند.

وی ایجاد مرکز تحقیقات و مطالعات سنگ در دانشگاه آزاد خمینی شهر و همکاری با فعالان سنگ استان را یکی از مزیت های این استان برای پایتخت شدن سنگ ایران برشمرد و گفت: آموزش در بستر دانشگاه می تواند تاثیرگذار باشد. 

فلاویو ماربلی، تهران و محلات را سه مرکز سنگ ایران برشمرد و گفت: ظرفیت و پتانسیل اصفهان برای مرکزیت سنگ ایران متمایز از سایر شهرهای ایران است.

رییس کنفدراسیون سنگ ایتالیا با اشاره به برگزاری سه نمایشگاه بین المللی سنگ در ایران گفت:به جای موازی کاری در برگزاری نمایشگاه های سنگ باید یک نمایشگاه معتبر بین المللی سنگ در ایران تشکیل شود و سایر شهرها در این نمایشگاه مشارکت داشته باشند تا  خریداران و مشتریان بین المللی برای حضور در آن انگیزه داشته باشند.

صنعت سنگ ایران

فلاویو تاکید کرد:تولیدات  واحدهای سنگ بری ایران  متناسب با استانداردهای جهانی نیست و امیدواریم با همکاری دانشگاه و فعالان صنعت سنگ و برگزاری آموزش های لازم تولیدات این کشور به مرز  استاندارد  برسد.

وی از تهیه گزارش بازدید از مکان های پیشنهادی برای ایجاد مرکز سنگ ایتالیا در ایران گفت:پروژه مشترک ایران و ایتالیا با همکاری سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) انجام می شود.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: ماشین آلات سنگ هر ساله به روز می شوند ولی ایران به دلیل تحریم ها نتوانسته ماشین آلات و تکنولوژی تولید خود  را به روز کند.

فلاویو کاهش ارزش ریال و مشکل انتقال  LC  بین بانک های ایران و اروپا را از چالش پیش روی  تعامل تجاری ایران و ایتالیا برشمرد و گفت:با همکاری یونیدو تلاش می کنیم از این مانع عبور کنیم.

رییس کنفدراسیون سنگ ایتالیا با اشاره به تفاهم نامه کنفدراسیون سنگ ایتالیا و اتاق بازرگانی اصفهان و ارتقا سطح کمی و کیفیت سنگ ایران گفت:بر اساس این تفاهم نامه تلاش می کنیم کیفیت سنگ ایران را به حد استانداردهای بین المللی برسانیم.