استاندار هرمزگان از احداث 200 سازه آبخیزداری چند منظوره در مدت یک سال در هرمزگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، «فریدون همتی» در نشست پیگیری اجرای پروژه های آبخیزداری در استان هرمزگان، عنوان کرد: تعداد 200 پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری چند منظوره با اعتباری بالغ بر 133 میلیارد تومان و در مدت یک سال در 13 شهرستان استان هرمزگان اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: در این طرح بزرگ سازه های چند منظوره آبخیزداری احداث می‌شود که تامین آب شرب روستاها، تغذیه زمین، جلوگیری از وارد شدن رسوبات به زمین و جلوگیری از تخریب خاک از ویژگی‌های این طرح‌هاست.

استاندار هرمزگان افزود: این کار تاکنون در این سطح انجام نشده و طرحی وسیع و مهم در سطح استان هرمزگان محسوب می‌شود.

همتی با بیان اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون روند احداث 21 سازه آبخیزداری در قالب این طرح در هرمزگان آغاز شده است، تصریح کرد: تا یک هفته آینده نیز عملیات احداث 60 سازه دیگر در استان هرمزگان آغاز می شود و در نهایت تمامی 200 پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری چند منظوره در مدت یک سال در هرمزگان تکمیل خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای این پروژه ها از نیروهای بومی هرکدام از روستاهای محل احداث طرح استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این سازه های آبخیزداری در روستاهای هرمزگان احداث می‌شود برای اجرای این طرح ها از ظرفیت نیروهای بومی هرکدام از روستاها و همچنین مشارکت دهیاری ها و شوراهای این روستاها استفاده خواهد شد.

استاندار هرمزگان اظهار داشت: اجرای این پروژه ها ایجاد اشتغال وسیعی در سطح روستاهای استان را در پی خواهد داشت و علاوه بر اهداف فنی و عمرانی می تواند اهداف اجتماعی و اقتصادی را نیز محقق سازد.

همتی ضمن تاکید بر نظارت مستمر بر اجرای این پروژه‌ها اضافه کرد: فرمانداران و معاونین عمرانی فرمانداری‌ها موظف هستند به طور مستمر بر روند اجرای به موقع این پروژه ها نظارت کنند و گزارش اجرای کار را ارائه دهند.

وی گفت: با توجه به اهمیت این کار بزرگ، جلسات تخصصی و توجیهی برای فرمانداران، بخشداران، دهیاران و اعضای شوراهای روستاهای محل اجرای این طرح ها برگزار تا این کار به شکل مناسبی هدایت شود.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این نشست با تاکید بر اینکه مشارکت مردم و جوامع محلی در اجرای پروژه های آبخیزداری از اهداف مهم این طرح هاست، عنوان کرد: فرمانداران و بخشداران برای اجرای مناسب و به موقع این پروژه ها باید به طور جدی پای کار باشند.

ناصر حیدری پوری افزود: اجرای پروژه های آبخیزداری  از برنامه های مهم دولت در مناطق روستایی است و در زمینه تامین آب بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم اعتبارات اختصاص یافته برای اجرای این پروژه ها به شکل مناسبی هزینه شود، تصریح کرد: تخصیص منابع و اعتبارات به شکل هدفمند صورت می‌گیرد تا بتوانیم اهداف این طرح ها را محقق کنیم.

تفاهم نامه

شایان ذکر است؛ در پایان این نشست تفاهم نامه اجرای 200 پروژه آبخیزداری و آبخوان داری چند منظوره در هرمزگان، به امضای همتی و حیدری پوری رسید تا این طرح ها با مشارکت استانداری هرمزگان و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اجرایی شوند.