مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت: با توجه به تداوم گرما طی چند روز گذشته، مصرف برق مشترکان به رقم 445 مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 10 درصد بیشتر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان :فرید مظهری گفت:مصرف برق دراستان کردستان دراین ایام افزایش 10درصدی داشته است.

 مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق کردستان گفت:مشترکان کردستانی سال گذشته در روزهای پیک و اوج مصرف 428 مگاوات برق مصرف کرده بودند.

وی به خاموشی های اخیر در استان بر اثر تداوم گرما و افزایش مصرف اشاره کرد و افزود : ضروری است همه مشترکان در مصرف برق صرفه جویی کنند تا شاهد خاموشی های کمتری در سطح استان باشیم.

مظهری تاکید کرد: مشکلی از لحاظ تولید برق در استان وجود ندارد اما چون شبکه برق سراسری است در استان های جنوبی با کمبود نیرو مواجه هستیم و به ناچار باید صرفه جویی کنیم.

وی با بیان اینکه مشترکان می توانند با مراجعه به سایت شرکت توزیع برق کردستان از برنامه زمان بندی خاموشی ها مطلع شوند، یادآور شد: در حال حاضر 2 ساعت زمان برای خاموشی ها در نظر گرفته شده ولی تلاش می کنیم این زمان کم شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با اشاره به اینکه حداکثر ظرفیت تولید انرژی در نیروگاه های کشور 58 هزار مگاوات است، اضافه کرد: این در حالی است که مصرف برق مشترکان در کشور تا 57 هزار مگاوات در روزهای گذشته رسید.

مظهری اظهار داشت: برای اینکه فاصله یک هزار مگاواتی تولید و مصرف حفظ شود، ناگزیر به اعمال خاموشی در سطح کشور و استان کردستان هستیم و از مردم می خواهیم با صرفه جویی در مصرف ،شرکت برق را کمک کنند.

وی از ظرفیت 460 مگاواتی تولید روزانه برق در کردستان خبر داد و گفت: در صورتی که مصرف مشترکان به ظرفیت تولید برق در استان نزدیک شود، طول زمان خاموشی ها بیشتر نیز خواهد شد.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق کردستان بیشترین مصرف انرژی را در فصل گرما مربوط به استفاده از سیستم های سرمایشی دانست و افزود: سهم انرژی مصرفی سیستم های سرمایشی 20 هزار مگاوات است که از کل مصرف برق کشور عراق بیشتر است.

مظهری در پایان تاکید کرد: قرار دادن کولرهای آبی روی دور کُند، تنظیم کولرهای گازی روی درجه 26 و خاموش کردن لامپ های اضافی از جمله کارهایی است که در کاهش مصرف برق تاثیر زیادی دارد.