مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از ظهور اولین خوشه های با برکت برنج در مزارع شالیزاری استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان و نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، لیلا بذرکار مسئول روابط عمومی جهاد کشاورزی گیلان امروز با اعلام این خبر افزود: با توجه به شرایط جوی، تامین آب و نهاده های کشاورزی و زراعت بر پایه تقویم کارشناسی، تاکنون در بیش از 14 هزار هکتار اراضی شالیزاری استان ظهور خوشه های برنج انجام شده است.

وی گفت: امسال 238 هزار هکتار زمین حاصلخیز استان زیر کشت برنج رفته که از این میزان، حدود 116 هزار هکتار با ماشین و بقیه به صورت سنتی نشاء کاری شده است.

به گفته بذرکار، با توجه به بارندگی های مناسب، پیش بینی می شود شالیکاران استان سال پر باری را پیش رو داشته باشند.

گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که از این میزان، 180 هزار هکتار آن از طریق کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه نیز از آب بندان ها و رودخانه های داخلی استان استفاده می کنند.

برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا 2 مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می شود.

پس از انجام 2 مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین ماه آغاز می شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین های آب تخت شده است. از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه، زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه، کار برداشت محصول برنج انجام می شود.

هر سال از تبدیل یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک برداشتی استان، حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید به دست می آید.