معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش کرمانشاه گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی پیش رو بیش از 174 هزار دانش‌آموز در پایه اول تا ششم خواهیم داشت که از این تعداد بیش از 31 دانش‌آموز پایه اول مشغول به تحصیل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، ناهید فضلی در خصوص نحوه ثبت‌نام دانش‌آموز پایه اول در کرمانشاه ابراز داشت: در حال حاضر 33 پایگاه سنجش نوآموزان و دانش‌آموز پایه اول در سطح استان آماده فعالیت است و پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی پیش رو بیش از یک‌صد و هفتادوچهار هزار نفر دانش‌آموز در پایه اول تا ششم خواهیم داشت که از این تعداد بیش از سی‌ویک هزار نفر در پایه اول مشغول به تحصیل خواهند شد. زمان ثبت‌نام پایه اول ابتدایی، از اول خردادماه آغازشده و سایر پایه‌های تحصیلی پس از ارزشیابی پایانی نوبت دوم آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به شرایط سنی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی برای ثبت‌نام تصریح کرد: تمامی متولدین نیمه دوم سال 1390 و نیمه اول سال 1391 و یا قبل از آن به‌شرط آنکه سن آن‌ها از حداکثر سن مقرر در آئین‌نامه اجرایی مدارس (ماده 36) بیشتر نباشد و منحصراً متولدین روز اول مهرماه 1391 می‌توانند سال تحصیلی 98-97 در پایه اول ابتدایی ثبت‌نام کنند.

نوآموزان برای گذراندن کلاس‌های پیش‌دبستانی

حضور نوآموزان برای گذراندن کلاس‌های پیش‌دبستانی اجباری است

معاون آموزش ابتدایی کرمانشاه با اشاره به مراحل ثبت‌نام پایه اول ابتدایی گفت: در مرحله نخست مدارک مذکور به نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت، با توجه به محدوده جغرافیایی ارائه می‌شود. در مرحله دوم پس از ثبت‌نام موقت و دریافت نوبت برای سنجش سلامت، در زمان مقرر به پایگاه‌های سنجش مراجعه شده و مرحله سوم ثبت‌نام قطعی و نهایی دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی در مدارس، منوط به ارائه گواهی از «پایگاه سنجش سلامت کودکان بدو ورود به دبستان» است.

وی یادآور شد: ثبت‌نام دانش‌آموزان بر اساس ماده 31 آئین‌نامه اجرایی، طبق محدوده جغرافیایی که توسط هر شهرستان تعیین می‌شود، انجام می‌گیرد و اولیا می‌توانند با در دست داشتن سند مالکیت ساختمان یا اجاره‌نامه با کد رهگیری و فیش آب، گاز یا برق اقدام کنند.

فضلی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه اول تأکید کرد: مدیران مدارس توجه نمایند که بر اساس بخشنامه 210/53978217/561 مورخ 5/3/97 دانش‌آموزانی را که دوره پیش‌دبستان را نگذرانده‌اند، لیست اسامی آن‌ها به اداره مربوطه ارسال گردد. که تمهید مقدمات کلاس‌های زبان‌آموزی یک‌ماهه در تابستان فراهم گردد.

معاون آموزش ابتدایی کرمانشاه خاطرنشان ساخت: 33 پایگاه سنجش سلامت کلاس اولی‌ها به‌صورت ثابت و سیار کار سنجش سلامت نو آموزان را بر عهده خواهند داشت و برنامه‌ریزی لازم توسط اداره آموزش‌وپرورش استثنایی برای ایجاد یک پایگاه فوق تخصصی سنجش سلامت در شهر کرمانشاه صورت پذیرفته که تنها نوآموزانی که مشکوک به مشکل هستند به این پایگاه ارجاع داده خواهد شد.

این مقام مسئول در آموزش‌وپرورش کرمانشاه در پایان برای آگاهی همکاران فرهنگی و اولیا به‌خصوص در رابطه با دانش‌آموز پایه اول مواردی را یادآوری کرد: ثبت‌نام با ارائه اصل شناسنامه و با حضور ولی دانش‌آموز (پایه اول) توسط مدیر مدرسه ضمن تکمیل و امضای فرم تطبیق شناسنامه صورت می‌گیرد. مدیران مدارس دولتی موظف‌اند از دانش‌آموزان میان‌پایه (پایه دوم تا ششم) در فرصت مقرر بدون حضور اولیای آنان ثبت‌نام به عمل‌آورند، مگر در موارد ضروری که با درخواست اولیا مبنی بر انتقال فرزند خود به مدارس دیگر مواجه گردند. -افزایش پوشش تحصیلی، شناسایی و جذب دانش‌آموزان لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل و تارکان از تحصیل به‌خصوص در مناطق روستایی به طریق ممکن مورد تأکید است. ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان مدارس دولتی و غیردولتی، صرفاً از طریق سامانه الکترونیکی (سامانه سناد) انجام و زمینه‌های لازم برای تحقق این موضوع مهیا گردد.