مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت: قصد داریم در یک دوره سه ساله با معرفی صنایع دستی، قدمت و پیشینه آن و با بهره‎گیری از توان استان در آموزش هرچه سریعتر به گردش مالی هفت میلیون دلار برسیم.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، علیرضا ایزدی با اشاره به گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی بیان کرد: به پاسداشت هنر صنایع دستی و این فرهنگ اصیل که در همه اقوام ملل وجود دارد، ۲۰ خرداد به عنوان روزجهانی صنایع دستی برگزیده شده است؛ هنری که یکی از مهمترین بخش‎های آن، اشتغال است.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی برندی برای معرفی فرهنگ جامعه است، ادامه داد: این صنعت یک هنری است که می‎تواند برای کشور تولید ثروت کند.

ایزدی در ادامه با بیان اینکه پیشینه صنایع دستی ایران در دنیا بی‎نظیر است، ایران را یکی از کشورهای صاحب‎نام و دارای برند در صنایع دستی دنیا دانست و اظهار کرد: ایران یکی از پایلوت‎های اصلی صنایع دستی در جهان است که در این میان خوزستان نیز به عنوان مهد تمدن و فرهنگ ایران‎زمین جایگاه ارزنده‌ای در صنایع دستی دارا است.

وی با اشاره به رشته های متنوع صنایع دستی در خوزستان، اظهار امیدواری کرد و گفت: باید بتوانیم صنایع دستی را به سبد خانوار وارد کنیم تا به تبع آن اشتغال ایجاد کنیم چراکه صنایع دستی می‎تواند دغدغه اشتغال را حل کند.

صادرات سه میلیون دلاری صنایع دستی خوزستان در سال گذشته

ایزدی عنوان کرد: در سال ۹۶ نزدیک به سه میلیون دلار صادرات صنایع دستی از استان خوزستان داشتیم که امیدواریم در یک دوره سه ساله بتوانیم با معرفی صنایع دستی، قدمت و پیشینه آن و با بهره‎گیری از توان استان در آموزش و معرفی آن هرچه سریعتر به گردش مالی هفت میلیون دلار در این حوزه دست یابیم. 

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان تصریح کرد: اگر بتوانیم فضای عرضه و تقاضا را به دست خود بگیریم و برنامه خوبی برای آن داشته باشیم و از طرفی بتوانیم در حوزه تجاری‌سازی نیز گام‎های موثرتری برداریم، قاعدتا می‎توان افزایش صادرات و کاهش واردات را رقم زد.

ایزدی با بیان اینکه صنایع دستی دارای این قابلیت است که چارچوب مناسبی برای صادرات و توسعه پایدار باشد، به مقوله آموزش در این حوزه اشاره کرد و یادآور شد: بخشی از رسالت آموزش صنعتگران به سازمان میراث فرهنگی و بخشی به مجموعه‎هایی مثل کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی که در تعامل مستقیم با آن‎ها هستیم مربوط می‎شود؛ ضمن اینکه مجموعه آموزش عالی کشور نیز باید در حوزه علمی و تخصصی گام‎های موثری بردارد.